САЩ не се дистанцират от скандала с Кристалина Георгиева

15.10.2021 | 13:05
по статията работи: econ.bg
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че скандалът с достоверността на класациите за бизнес климата, в който бе замесено името на Кристалина Георгиева, може да навреди на доверието в Международния валутен фонд и Световната банка
САЩ не се дистанцират от скандала с Кристалина Георгиева
Снимка: БГНЕС

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че скандалът с  достоверността на класациите за бизнес климата, в който бе замесено името на Кристалина Георгиева, може да навреди на доверието в Международния валутен фонд и Световната банка, освен ако институциите не предприемат решителни действия за предотвратяването на неправомерни действия. Пред световния финансов елит Йелън заяви, че Вашингтон следи отблизо развитието на скандала и ще вземе отношение по всички нови факти и констатации, ако такива се появят. 

По-рано тази седмица бордът на МВФ подкрепи Кристалина Георгиева, което на практика я остави начело на базирания във Вашингтон кредитор. Георгиева бе обект на обвинения, че е докато е била директор на Световната банка е оказвала натиск с цел да се подобри позицията на Китай в класацията "Да правиш бизнес" (Doing Business). При избухването на скандала СБ взе решение да прекрати този свой проект.

"Констатациите биха могли да намалят доверието в международните финансови институции, ако няма решителни действия за повишаване на отчетността, защита на данните и предотвратяване на неправомерни действия“, категорична е Джанет Йелън.

Въпреки позицията на САЩ, които са и водещият акционер в МВФ, бордът на фонда прецени, че Кристалина Георгиева не е играла водеща роля в скандала. Георгиева бе подкрепена от коалиция от европейски страни начело с Франция.

Досега Георгиева не е коментирала конкретно позицията, изказана от американския финансов министър.

На фона на напрежението Йелън все пак похвали постигнатия напредък по време на годишните срещи на МВФ и Световната банка, които ще продължат до 17 октомври. В дневния ред на срещите попадат теми, вариращи от изменението на климата и продължаващата пандемия до глобалната инфлация и дълга на развиващите се страни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...