Световните въглеродни емисии се повишават с 2%

14.11.2017 | 10:45
по статията работи: econ.bg
По-голяма част от тях са произвеждани от индустрията и автомобилите - около 37 милиарда тона
Световните въглеродни емисии се повишават с 2%
Снимка: под лиценза на creative commons

Емисиите на въглероден диоксид тази година са с 2% по-високи в сравнение с 2016 г., твърди доклад на Глобал Карбон Проджект, представен на климатичната конференция в Бон. За пръв път от три години е отбелязан ръст на отделения парников газ.

"Световните емисии на въглероден диоксид за 2017 г. са 41 милиарда тона. Времето ни изтича и има опасност да не успеем да задържим повишаването на температурите под 2 градуса по Целзий", казва ръководителят на изследването и завеждащ катедрата по климатология в университета в Източна Англия Корин льо Кер.

Задържането на покачването на средната температура в световен мащаб под 2 градуса по Целзий над нивата от прединдустриалния период е сред целите на Парижкото споразумение за климата. През юни американският президент Доналд Тръмп оттегли САЩ от договора.

Стойността на емисиите през 2017 г. е рекордно висока. По-голяма част от тях са произвеждани от индустрията и автомобилите (около 37 милиарда тона), твърди докладът.

"Тази година видяхме как глобалното затопляне влияе на климата - ураганите са съпроводени от по-проливни валежи, нивото на световния океан е по-високо, а морската вода е по-топла, което благоприятства по-силни бури", коментира Корин льо Кер. "Така изглежда бъдещето ни."

28% от световните въглеродни емисии за 2017 г. са произведени от Китай, твърди още докладът. До края на годината отделеният от китайската индустрия и домакинствата въглероден диоксид ще е достигнал стойност с 3,5% по-висока от миналата година. Емисиите на Индия пък ще се увеличат с 2 на сто. Двете страни са сред най-големите замърсители на атмосферата. Емисиите им на въглероден диоксид се увеличават пропорционално на икономическия им растеж.

За разлика от тях развитите страни в Европа, както и САЩ намаляват отделения въглероден диоскид. Европейските държави отбелязват спад в емисиите с 0,2% в сравнение с 2016 г., а САЩ - с 0,4 на сто.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...