Свободни COVID легла в болниците в страната няма - това каза в ефира на "Нова телевизия" "д-р Иван Колчаков, анестезиолог и реаниматор в болница "Софиямед". "Всеки час даваме информация в Районната здравна инспекция и всяко свободно легло се заема", посочи той. В лечебното заведение са разкрити нови COVID легла и сега броят им е 180. Колчаков изрази надежда 10-те дни на по-строги мерки да пречупят кривата за заболеваемостта.
По думите му безспорно има пряка връзка между коронавируса и смъртността, ако една нация е във водещи позиции в класацията по заболеваемост и смъртност по сърдечно-съдови и онкологични заболявания. "През ноември имахме период, през който смъртността беше два пъти по-голяма спрямо същия месец на предходната година, което показва, че коронавирусът въобще не е за подценяване. От тази гледна точка трябва да се държим отговорно. Сега плащаме цената на коледно-новогодишните купони", заяви той.
Има недостиг на кръвна плазма, каза в интервю за БНР д-р Павлина Михайловаот от сдружение "Лечение на Covid-19 с рековалесцентна плазма". По нейна информация в София е имало големи количества плазма, заради което хора са били отказвани да даряват. В други области в страната обаче има недостиг.
Павлина Михайлова подчерта, че комуникацията между четирите центъра за плазма в страната е нерегламентирана и неясна. В Благоевград няма апаратура за даряване на кръвна плазма, заради което доброволци даряват кръв, от която да се извлича плазма, което е неефективно, посочи Михайлова и призова хората да даряват директно плазма в София. Недостиг на плазма има в Плевен и Габрово.
"Плазма се прелива рано. Ранното преливане на рековалесцентна плазма, богата на антитела, е най-ефективното средство срещу смъртността от COVID-19", каза още Михайлова. Тя посочи за добър пример болницата в Петрич, където от лятото на миналата година преливат плазма на 95% от своите пациенти. По думите й така натискът върху интензивното отделение там е намалял с 50%.