Министерството на финансите не разполага с инструменти за вътрешен анализ за нивата на контрабанда на цигари след преминаването на финансовото разузнаване към ДАНС.
Уточнява се, че за анализ по въпроса се използва статистиката, която правят "Инициативата срещу незаконната търговия" от компаниите от индустрията "Бритиш Американ Табако България", "Джапан Табако Интернешънъл България", "Импириъл Брандс България" и "Филип Морис България". Те използват методиката на Nielsen и представят 2 пъти в годината данни.
Според последното традиционното независимо изследване на празните цигарени опаковки, потреблението на цигари без български акцизен бандерол в България през 2023 г. остава на ниско ниво, като делът на цигарите без бандерол от общото потребление в страната представлява 2.6% през четвъртото тримесечие и 2.3% през второто тримесечие на 2023 г. Данните от регулярното изследване са били представени от компаниите в "Инициативата срещу незаконната търговия" на 7 март.
Според Министерството на финансите през 2023 г. митническите органи са задържали, иззели и обезпечили като доказателство:
96,96 млн. къса цигари;
17.8 хил. кг тютюн за пушене (в т.ч. 12.8 хил. кг обработен тютюн и 5 хил. кг тютюн за наргиле);
24.5 хил. л течности за електронни цигари;
1081 кг заместители на тютюна (паучове).
В сравнение с 2022 г. през 2023 г. при общото количество задържани цигари има ръст 133%, а при тютюна за пушене - 320%. За първите два месеца на 2024 г. са задържани около 10 млн. къса цигари.