Предложените мерки за подпомагане на служителите на бизнеси, които са принудително затворени, не са достатъчни, се казва в позиция на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). От организацията за пореден път поискаха при затваряне на заведения и хотели с държавен акт държавата да поеме разходите за наем, ток, вода, отопление, както и 100% от дължимите трудови възнаграждения на заетите лица по трудов договор, здравните и социалните им осигуровки. Работодателят пък да се освобождава от плащането на данъци и такси.
Сега работниците, на които се налага да излязат в неплатен отпуск заради COVID-19, получават до 24 лева на ден като финансова помощ. "Това обаче при 20 работни дни е 480 лева. В същото време минималният осигурителен праг в сектора вече е 810 лева, а същите тези работници при мярка 80/20 ще получават 648 лева. Още повече че при помощта до 24 лева на ден не става ясно кой ще плаща осигуровките на служителите", се казва в позицията.
Организацията е категорично против и обявения максимален срок от периода на мярката - 2 месеца, тъй като голяма част от бизнесите вече бяха затворени за по-дълъг период или работиха при сериозни ограничения.
От БХРА предлагат при заразен персонал, който има доказани положителни тестове за COVID-19, заведенията да могат да се самокарантинират и сами да затворят обекта, като в този случай бъдат подпомогнати от държавата като принудително затворените бизнеси. От организацията искат при доброволно затваряне на обекти заради заразен персонал всички, които са под карантина и не могат да работят, но нямат доказан COVID-19, да получават финансова помощ от държавата.
От организацията искат още мярката да се разшири и за служителите на половин работен ден, като за тях максималната помощ да бъде 50 на сто от тази, предвидена за работещите на 8-часов работен ден. По този начин ще се подпомогнат и нощните заведения, барове и дискотеки, чиито служители работят на 4-часов работен ден.