Хотелиери искат отпадане на визите за Русия и Турция

23.03.2021 | 12:55
по статията работи: econ.bg
Визовата политика на България е сред най-големите пречки за развитието на туризма. Това заявяват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в позиция
Хотелиери искат отпадане на визите за Русия и Турция
Снимка: под лиценза на creative commons

Визовата политика на България е сред най-големите пречки за развитието на туризма. Това заявяват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в позиция. Представителите на туристическия бизнес твърдят, че секторът е изключително зависим от източните пазари и съседните ни държави. С част от тях обаче страната, според БХРА, има „изключително бюрократичен и скъп визов режим“, съобщава БНР.

От организацията смятат, че въпреки ограниченията за България като държава членка на ЕС може да бъде намалена визовата бариера пред туристически пазари като Русия, Турция и страните от Бизкия и Далечен изток,  без това да повишава риска за сигурността на страната и ЕС. От БХРА предлагат да се приеме пакет от мерки за централизиране на процеса по кандидатстване, одобрение и получаване на еднократна туристическа виза за България. По тази причина от бранша настояват да отпаднат визите за Русия, Молдова, Турция и някои арабски държави с цел туризъм през летния и зимния сезон.

Ако цялостното отпадане на визите не е възможно, те предлагат да се въведе облекчена процедура по издаването им. Освен това документите трябва да струват възможно най-евтино

Сред исканията на БХРА е да се предостави възможност кандидатите за виза да подават документи онлайн и да получават отговор по мейл дали са одобрени или отхвърлени. Одобрените да имат възможност да получат визата на летището при пристигане. Ако ЕС не ни разрешава промяна във визовата политика на ЕС за пътуване с цел туризъм, правителството да настоява за годишни компенсации по 1 милиард евро за руския пазар и 1 милиард евро за останалите пазари, с които България има визов режим, настоява се още в становището на БХРА.

Според асоциацията държавата трябва да обмисли германския модел за подпомагане на бизнеса, при който вместо да се дават помощи или банкови гаранции, правителствата отпускат средства на пострадалите фирми срещу придобиването на дял от компаниите до 25% от капитала. Впоследствие акциите могат да бъдат изкупени обратно от фирмите.

По информация на асоциацията стартът на летния сезон ще е много труден

Междувременно от Министерството на туризма припомниха, че на 22 март изтече крайният срок, в който всички туроператори и турагенти могат да кандидатстват за държавна помощ от 51 млн. лв. Това е една от мерките, предприети от ведомството за подпомагане на сектора за преодоляване на последиците от КОВИД-19. Средствата се предоставят на туроператорите за връщане на предплатени пътувания, които не са реализирани заради пандемията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...