"Дейли телеграф": България ще преживее икономически стрес

07.07.2009 | 10:58
по статията работи:
Бойко Борисов наследява "пълен разпад на държавата", отчита британското издание
"Дейли телеграф": България ще преживее икономически стрес

 

Трите прибалтийски държави, Литва, Латвия и Естония, имат късмет - те могат да разчитат на шведските банки и на цялата мощ на шведската държава, която може да ги спаси от икономическа катастрофа. Положението на Балканите обаче е по-тежко, пише британският вестник "Дейли телеграф".

Ситуацията е най-тежка в България, където кметът на София Бойко Борисов наследява това, което нарича "пълен разпад на държавата", след като срази социалистите в парламентарните избори в неделя.

Бившият инструктор по карате, който се е научил на политика като телохранител на комунистическия лидер Тодор Живков и премиера Симеон Сакскобургготски (някогашното дете-цар), се зарече да изкорени местната мафия и да спре "раздуването" на бюджетния дефицит, пише британското издание, цитирано от БТА и Dariknews.bg.

Също както Латвия, България е обвързала националната си валута с еврото и резултатът е също толкова мрачен. По-рано през това десетилетие България водеше твърде хлабава валутна политика за нуждите на една бързорастяща икономика, стремяща се да достигне европейските.

Дефицитът по текущата сметка достигна 25 процента през 2008 г. - най-високата стойност сред 80-те млади пазарни икономики по света, наблюдавани от "Фич рейтингс" (Fitch Ratings). Брутният външен дълг достигна 102 процента. Строителният бум излезе извън контрол. Ако можем да ползваме като критерий Латвия, в която процесите се развиват с 11 месеца преднина в сравнение с България, можем да очакваме цените на недвижимите имоти да паднат с 50 процента, пише "Дейли телеграф".

"Макроикономическата ситуация в България е изключително тежка", смята Ларс Кристенсен, шеф на отдела за новите пазарни икономики в "Данске банк" (Danske Bank). "Чуждестранните инвестиции намаляха рязко, а сривът в икономиката се ускори през май и юни. Въпреки че новото правителство е знак за подобрение, не бих отписал варианта за спад на БВП от 15 до 20 процента от най-оптимистичния до най-песимистичния вариант", допълва Кристенсен. Според него тези процеси може да обхванат и другите страни в региона.

Песимистична прогноза за икономическото бъдеще на България прави и Ханс Редекер, шеф на валутния отдел в "Бе Ен Пе Париба" (BNP Paribas). Според него страната е обречена на жестока дефлация. "Безработицата в България може да достигне 20 процента или повече. Това ще доведе до социална нестабилност", твърди той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...