"Фич" очаква инфлацията да отложи влизането ни еврозоната

30.01.2023 | 13:10
по статията работи: econ.bg
Високата инфлация е основната пречка пред присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2024 г., каквато е поставената от София цел
"Фич" очаква инфлацията да отложи влизането ни еврозоната
Снимка: под лиценза на creative commons

Високата инфлация е основната пречка пред присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2024 г., каквато е поставената от София цел. Това коментира "Фич" (Fitch Ratings). В свой анализ рейтинговата агенция прогнозира, че въвеждането на еврото у нас ще бъде отложено. Според "Фич" политическата криза не е повлияла особено на процеса за подготовка за приемане на еврото, но бързият ръст на цените се очертава като основен проблем. 

Според критериите за приемане в еврозоната страната кандидат трябва да показва ценова стабилност, така че инфлацията да не надвишава с повече от 1,5% стойностите в 3-те държави с най-ниска инфлация. Досега е имало прецеденти с приемане на кандидати, чиято инфлация леко превишава "летвата". Такъв е случаят с новоприетата във валутния клуб Хърватия. У нас обаче този показател е далеч от "островите на стабилност" в еврозоната и няма изгледи скоро да се вместим в желаните параметри. Поне такова е мнението на рейтинговата агенция.

Отделен проблем е, че България не е готова с приемането на пакета закони, които са условие за влизането в еврозоната. Наскоро финансисът Любомир Дацов посочи, че ключови са три закона. Става дума за промени в Закона за БНБ, за мерките срещу прането на пари, Търговския закон. Предсрочното закриване на Народното събрание вече е решено. До края на 48-ия парламент остават няколко дни, в които е невъзможно важните законови промени да бъдат приети.  

Българската държава вече се подготвя за въвеждането на два вида цени - в лева и в евро. Това пък каза по-късно вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов пред Нова телевизия. За да се пристъпи към този етап обаче, планираното за 2024 г. влизане на България в еврозоната трябва да бъде окончателно одобрено от Съвета на ЕС. Според графика решение се очаква през юли, а в случай че то е положително, цени и в двете валути биха се въвели от август.

Въпреки прогнозите на експертите Атанас Пеканов все още изглежда оптимист за шансовете на страната да се справи с инфлацията и да се присъедини към еврозоната през 2024 г. По думите му България може да поиска извънреден доклад за готовността си за влизане във валутния съюз през март или април, но за целта, освен критериите за инфлацията, трябва да е приела три закона. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...