В строителството на магистрала "Тракия" са участвали над 10 000 души, близо 500 строителни машини и 660 тежкотоварни автомобила. Това съобщи министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева на конференция за добрите практики в изграждането на „Тракия“.
Тя подчерта приноса на европейската взаимопомощ за реализацията на проекта. За изграждането на трасето между Стара Загора и Карнобат е получено безвъзмездно финансиране в размер на близо 514 млн. лв. от Оперативна програма „Транспорт“. Новоизградените лотове 2, 3 и 4 на „Тракия“ са първият завършен голям пътен проект, съфинансиран от Кохезионния фонд на ЕС.
"Убедена съм, че натрупаният опит при строителството на Лотове 2, 3 и 4 на АМ „Тракия“ ще ни помогне да се справим успешно с бъдещите предизвикателства, като доизграждането на автомагистралите „Струма“, „Марица“ и „Хемус“ и на скоростния път Видин – Ботевград", каза Терзиева.
Тя съобщи, че е подписала 14 разрешителни за строеж за различни инфраструктурни обекти, предаде БТА. Сред тях е това за лот 2 на магистрала "Струма" и за ремонта на трите виадукта по магистралите "Тракия" и "Хемус".
За да бъдат издадени разрешителни за строеж, е необходимо промените в Закона за устройство на територията да влязат в сила. Законът в петък влезе в сила, обясни министърът.
Над 35% от пътищата в страната се нуждаят от незабавен основен ремонт, сочат данни от споразумението за партньорство на България с ЕС, с което ще се договорят еврофондовете за страната ни през
следващите 7 г.
Спешно трябва да се ремонтират над 32 км от съществуващите магистрали, 600 км пътища първи клас и над 1220 км втори клас. Най-трагично е състоянието на третокласните селски пътища, от които над
5000 км се нуждаят от спешен основен ремонт.
Последната отсечка от магистрала "Тракия" беше открита преди две седмици. Участъкът от „Зимница” до Карнобат е дълъг 34 км и струва над 210 млн. лева.
Миналата седмица прерязаха лентата на участъка от Долна Диканя до пътен възел Дупница - Север от лот 1 на магистрала "Струма" и на 8-километрова отсечка от "Хемус".