Правителството все пак реши да прокара идеята за данък върху лихвите по банковите депозити за физически лица. Стана ясно, че днес в Министерски съвет (МС) е влязло предложението, заложено в проектобюджета за 2013 г. за облагане със ставка от 10 на сто на лихвите по депозитите. След одобрението от МС предстои внасянето му в парламента.
Промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица предвиждат доходите от лихвите по влогове и депозити в търговски банки да бъдат изключени от обхвата на необлагаемите
доходи. Това заяви финансовият министър Симеон Дянков, предаде iNews.bg.
"България е единствената страна, в която няма данък върху лихвите върху депозитите на физически лица”, заяви Дянков. Той определи като страннен факта, че този доход досега не е облаган.
Ако дадено физическо лице има около 20 хил. лева депозит, а лихвите в България са около 4%, това означава лицето да плаща по 80 лева на година, даде като пример финансовият министър. Очаква се
фискалният ефект на това ще бъде около 120 млн. лева.
Econ.bg припомня, че преди около две седмици се появи информация, че ще има подобен данък върху спестяванията ни. След като това излезе в публичното пространство от Министерството на финансите категорично отрекоха информацията и заявиха, че не обмислят подобно предложение. Оказва се обаче, че все пак то попадна в разпоредбите на проектобюджета за 2013 г.
Министърът на финансите Симеон Дянков коментира решението си с това, че е "време богатите хора в България да започнат да плащат повече данъци от бедните”. Той обясни, че не е привърженик на поставянето на тавани и затова ставката от 10% върху лихвите ще важи за всички банкови депозити, без значение от размера им.
Същевременно депутатът от Коалиция за България и бивш икономически министър Петър Димитров нарече решението на правителството "нездравословна мярка".
"В условията на криза, това е нездравословна мярка, ако не заради друго, то по тази причина – ще намалят депозитите в банките, тоест допълнително ще влошим състоянието в икономиката. Това ще е главният резултат, който можем да очакваме за икономиката”, коментира Димитров, цитиран от агенция "Фокус".
Според него това решение на правителството е поради липса на пари в хазната. Петър Димитров заяви, че такъв данък има и в други държави, но с по-висок стандарт. Ако се бърка в джобовете на милионерите, вероятно това е справедлива мярка, само че ще бръкнем в джобовете на всички българи, каза той.
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) се предвижда доходите от лихви по влогове и депозити в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава-членка на Европейския съюз или в друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, да бъдат изключени от обхвата на необлагаемите доходи и от 1 януари 2013 г. да станат облагаеми със ставка от 10 процента, се казва в изпратеното съобщение от Министерски съвет. Според действащия сега закон тези доходи са необлагаеми.
От Министерство на финансите коментираха, че работна група е обсъждала на вътрешно събрание в МФ възможността за въвеждането на такъв данък. Идеята на данъка е да се обложат по-богатите българи по подобие на данъка, чието въвеждане все още се обсъжда със сума, която да влезе в бюджета, казаха от ведомството и повториха по същество думите на Дянков.
На въпрос на Econ.bg относно това, кога е обсъждано въвеждането на този данък, както и какви са очакванията като сума, която да влезе в бюджета след влизането на данъка в сила, от министерството отказаха коментар с мотива, че не могат да коментират думите на вицепремиера Симеон Дянков.
Данък върху доходите на богатите има във Франция. Той е размер на 75%, но засяга само тези, които имат доходи над 1 млн. евро. Той ще се въведе временно, но предизвика остри реакции от страна на бизнес средите във Франция. Великобритания също обмисля въвеждането на извънреден данък за най-богатите за период около 4 години.