12% от хората са готови да продат гласа си

19.10.2011 | 13:05
по статията работи:
Цената варира между 30 лв. за по-малките и 50 лв. за по-големите населени места. По-голямата част от анкетираните смятат за недопустимо с техния глас да се прави бизнес
12% от хората са готови да продат гласа си

12% от хората са готови да продадат гласа си на изборите. Това сочи национално представително изследване на "Алфа Рисърч" по поръчка на асоциация "Прозрачност без граници", направено на терен сред 1000 души в периода 15-17 октомври.

Цената на един купен глас в по-големите градове е 50 лева, а в по-малките населени места е 30 лева. Други около 7% са готови да продадат вота си за повече пари - 100 - 150 лева. Според данните от изследването едва 1/5 от хората смятат, че изборите ще са честни.

Аргументите на анкетираните да продадат гласи си посочи Катя Христова от "Прозрачност без граници": Най-лесният за оправдание отговор, който се използва най-често от участвалите в изследването, е „защото съм беден". Всъщност всички останали отговори гравитират около усещането за безнаказаност, усещането за неготовност на българската демокрация, българската правна среда и на българския политически елит изобщо да се справят с това явление.

По-голямата част от анкетираните смятат за недопустимо с техния глас да се прави бизнес, информира Dariknews.bg.

На въпрос чия е отговорността за опорочаването на изборите, 45% от хората отговарят, че тя е на партиите. Около 80% пък смятат, че е непрозрачно финансирането на предизборната кампания на политическите сили. Много от анкетираните дори не знаят, че са забранени даренията от юридически лица за партиите.

От асоциацията продължават да получават сигнали на горещата си телефонна линия 080011224 за нередности за изборите. Над 28% от тях са за неяснота по начина на гласуване, 19% за купуване на гласове, други 19% за корупционни практики в общините, 9,5% за фалшификации. От "Прозрачност без граници" препращат подадените сигнали към МВР, каквато договорка имат с ведомството.

Анализаторите от "Прозрачност без граници" съобщиха, че при разговорите си с двама от кандидатите за кметове в Сливен им е било казано, че "всички купуват гласове, защото никой не може да си позволи да не го прави". Представителите на асоциацията, която ще наблюдава изборите, обясниха, че ще запазят в анонимност сигналите за подготвяна фалшификация на предизборните протоколите, за да изпратят наблюдатели на тези места, информира Mediapool.bg.

615 наблюдатели в ЦИК са регистрирали за вота от асоциация „Прозрачност без граници", които са ужасени от високия брой избиратели в списъците за вота, защото така се засилват съмненията за "фантоми". За президентските избори те са около 6.97 милиона души или 95% от цялото население според последното преброяване от тази година. Право да гласуват на местните избори имат 6.52 милиона души или около 89% от населението. По последни данни цялото население на страна е 7.3 милиона души, като поне 1.2 милиона от тях още не са навършили пълнолетие.

Тези данни са предоставени на мисия от наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която публикува междинен доклад за предстоящия вот у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...