23% от кредитите са необслужвани и лоши, сочи официалната статистика на БНБ. Банковата система има практика да не рапортува на БНБ абсолютно всички лоши и преструктурирани кредити, обясни кредитният консултант Васил Кендов пред БНР.
Според него около 20-30% от ипотечните кредити ще изпаднат в просрочие и, ако се следват процедурите и няма някакви законодателни промени, би трябвало да се пристъпи към отнемане на тези жилища. "Банките със сигурност ще направят такива стъпки, което означава, че доста хора ще трябва да се разделят с имотите си. Тук вече е спорен въпросът дали тези хора ще останат на улицата, или просто ще се настанят в друг имот, който имат", обясни Кендов.
Експертът заяви, че Закон за ипотечния кредит му звучи странно и не знае каква е целта на тази мярка. Според него законът е заобикаляне на реални мерки, които трябва да бъдат взети и приложени.
Мярката при отнемане на имуществото да не се изплаща остатъчната сума от ипотечния кредит ще влоши положението както на бъдещите кредитоискатели, така и на банките и ще даде повод за злоупотреби, според консултанта.
Георги Атанасов от Българския финансов форум определи като странна позицията на хората в работната група. "Те упорито странят от обществото. На тъмно готвят някакви проекти, които не се знае какви са. От време на време пускат някаква информация, която е пак обещания за светлото бъдеще", каза той.
Според експертите са необходими промени, но те не трябва да бъдат правени в спешен порядък, а след обсъждане с обществото.
18 000 от проблемните кредити ще станат предсрочно изискуеми точно по Коледа, според прогнози. Именно заради това управляващите подготвят промени в областта на ипотечното кредитиране. Една от предлаганите мерки е длъжните да не плащат наказателна лихва, ако погасят предсрочно ипотечен кредит със заем от друга банка.