31% от избирателите търсят политическа алтернатива

11.04.2012 | 16:55
по статията работи: Петър Чернев
Президентът и премиерът са с почти равни рейтинги начело на класацията на най-одобряваните български политици за април. Това става ясно от проучване на НЦИОМ
31% от избирателите търсят политическа алтернатива
Снимка: Булфото

Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов са с  почти равни рейтинги начело на класацията на най-одобряваните български политици за април, сочат данни на НЦИОМ от национално представително проучване, направено между 30 март и 6 април сред 1000 души. И през април Кристалина Георгиева продължава да бъде най-одобряваният политик, заемащ пост извън страната - с 68,9% рейтинг.

Росен Плевнелиев има одобрението на 51,7 на сто. С почти идентичен резултат е премиерът Борисов, одобряван от 51,4 на сто. Премиерът продължава да бъде и най-харесваният лидер на партия от собствения й електорат - сред 92% от симпатизантите на ГЕРБ. Следващите места в класацията заемат вицепремиерът Цветан Цветанов /42,7 на сто/ и министърът на земеделието Мирослав Найденов - /41,2%/, информира БТА.

Расте популярността на министър Лиляна Павлова, която от началото на годината е в групата на най-одобряваните членове на кабинета. Откакто е министър на регионалното развитие, тя е повишила три пъти одобрението за работата си и е човекът с най-бързо растящ рейтинг. Високи оценки за работата й дават предимно хора в активна трудова възраст, както и високообразовани респонденти. Тя е един от членовете на кабинета, които се ползват с най-голямо одобрение сред заетите в сферата на частния бизнес. Павлова се ползва и с растяща подкрепа сред избирателите на ГЕРБ – одобряват я 60% от тях.

Делът на готовите да гласуват за нова политическа формация, различна от досега съществуващите, през април 2012 г. възлиза на 31%, или на около една трета от всички избиратели. Подобни дялове са били регистрирани и през изминалата 2011 година. Най-нисък дял на търсещи нова политическа алтернатива (24% от интервюираните) е бил отчетен през юли 2011 г., т.е. в периода преди президентските и местните избори, когато партиите мобилизират максимално електоратите си.

Същевременно електоралната тежест на ГЕРБ е сравнително постоянна величина през последната година – около 29 - 31%. От септември насам същото може да се каже и за симпатизантите на БСП, които остават в рамките на 18 - 20%. Леко се свива делът на деклариралите симпатии към ДПС и към "Атака”. Това става ясно още от резултатите от национално представително проучване на НЦИОМ, информира Агенция "Фокус".

Ако изборите бяха днес, в парламента биха попаднали ГЕРБ, БСП, ДПС, "Синята коалиция" и формацията на Меглена Кунева („България на гражданите”). Шансове има и "Атака", макар и не безпроблемно. Нужно е още време, за да стане ясно какъв избор ще направят гласувалите за националистическата партия през 2009 година.

ГЕРБ запазва две трети от избирателите си от парламентарния вот през 2009 година. Всеки четвърти избирател на управляващите от 2009 година днес посочва, че се чувства разколебан. Партията на Бойко Борисов запазва профила на избирателите си – хора на възраст до 50 години, жители на градовете-областни центрове, образовани и заможни респонденти. Същевременно БСП може да разчита на три четвърти от избирателите си от изборите през 2009 година. Избирателите на БСП продължават да бъдат по-твърд електорат на своята партия от тези на ГЕРБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....