45 млн. евро печалба за гръцката Eurobank

02.09.2013 | 16:06
по статията работи: Петя Бързилска
В края на юни 2013 г. депозитите на банката достигат 30.2 млрд евро
45 млн. евро печалба за гръцката Eurobank

През второто тримесечие на 2013 г. общата оперативна печалба на гръцката Eurobank ("Юробанк") се увеличава с 0.5 на сто спрямо първите три месеца на тази година – до 344 млн. евро, съобщиха от българското подразделение на банката - "Пощенска банка".

През първата половина на годината нетната печалба е в размер на 45 млн. евро, включително приходите от отсрочени данъци. Чуждестранните операции на банката са допринесли за този резултат с 6 млн. евро.

Приключването на процеса на рекапитализация и постепенното понижаване на цената на депозитите повишава нетния лихвен доход през второто тримесечие на годината с 8.8% до 301 млн. евро спрямо периода януари – март.

Общите разходи са в размер на 248 млн. евро, като достигат най-ниското си ниво за последните седем тримесечия. Свиването на разходите през първата половина на годината достига 8.5% на годишна база и 27% спрямо нивата през 2008 г.

През второто тримесечие на 2013 г. по-ниските разходи и по-високите приходи увеличават печалбата преди провизии до 120 млн. евро от 93 млн. евро през първото тримесечие. Провизиите за лоши кредити остават на нивата от първото тримесечие на 2013 г., в размер на 422 млн. евро в края на юни.

Новите кредити с над 90 дни просрочие намаляват с 29% спрямо първото тримесечие на годината, достигайки 26.4% от всички кредити. Съотношението провизии към кредити с над 90 дни просрочие е 43.6% и 50%, ако се включат портфейлите на придобите от Eurobank банки New Hellenic Postbank и New Proton Bank.

Придобиването на New Hellenic Postbank (NHPB) и New Proton Bank (NPB) подобрява ликвидната позиция на Eurobank с 4.2 млрд. евро и понижава съотношението кредити/депозити до 116%, отчитат от кредината институция.

В края на юни 2013 г. депозитите на банката достигат 30.2 млрд евро, а заедно с тези на NHPB и NPB – 41.7 млрд. евро. Същевременно депозитите извън Гърция възлизат на 8.5 млрд евро и надвишават нетните кредити с 400 млн. евро, като съответно съотношението нетни кредити/депозити е 95%.

Финансирането от евросистемата намалява от 34 млрд. евро през първата половина на 2012 г. до 19.5 млрд. евро, след като достъпът до пазарно финансиране беше възстановен и депозитите постепенно се увеличиха. Нарастващата ликвидност от придобиването на двете банки се очаква да понижи необходимостта от външно финансиране до 17.5 млрд. евро. Проформа към края на юни капиталовата адекватност на банката достигна 8,1%. Внедряването на вътрешно рейтингов подход спрямо ΝHPB се очаква да подобри това съотношение с още 50 базисни точки.

Придобиването на двете банки  чувствително засили позициите на Юробанк в гръцката банкова система и в същото време създава чувствителна синергия. През 2015 г. синергиите от сливането се очаква да достигнат 200 млн. евро на година. Синергията е главно в резултат на интеграцията и централизирането на операциите, ИТ системите и по-ниската цена за финансиране.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...