Финландската компания за компютърна сигурност F-Secure публикува доклад, според който мобилната операционна система Android на щатската технологична компания Google е най-атакуваната към момента платформа от хакерите, съобщи АФП.
"На всеки три месеца създателите на зловреден софтуер пускат нови семейства от вируси с които да подлъжат своите жертви. Паралелно с това те актуализират и старите такива“, се казва в доклада на F-Secure.
Според специалистите за последните три месеца са били открити общо 96 нови семейства и варианти на зловредни програми за Android. Това е почти два пъти повече от вирусите и шпионския софтуер, засечен през предходното тримесечие и съставлява 79% от общия брой „мобилни“ вируси. За сравнение за миналата година този дял е бил 66,7%.
Единствената друга мобилна платформа, която споделя сериозен дял при зловредния софтуер е Symbian – операционната система на Nokia, от която финландският гигант се отказа в полза Windows Phone на Microsoft. Тя заема 19% от общия дял на зловреден софтуер.
Другите основни по платформи като iOS на Apple, Blackberry и Windows Phone са подложени на атаки от вируси, чиито брой е под едни процент за всяка отделна ОС. Голяма част от зловредния код обаче е писан за атака срещу повече от една платформа, отбелязват анализаторите.
Със зловредния код хакерите си поставят различни престъпни цели. Част от програграмите се маскират като услуги за регистрация чрез SMS, които примамват потребителите да изпращат личните си данни директно на киберпрестъпницитите. Друг тип малуеър включва троянци, които крадат информация за банкови акаунти. Всички те нанасят на европейските потребителите загуби за десетки милиони долари годишно.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!