Дупката в бюджета на Великобритания може да достигне 30 млрд. паунда, равняващи се на около 42 млрд. долара, при евентуално излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз, известно като Brexit. Такива доводи в подкрепа на оставането на страната в ЕС прави британският министър на финансите Джордж Озбърн, цитиран от вестник "Гардиън".
Според него тази дупка ще трябва да се запълни чрез повишаване на данък общ доход, акцизите върху бензина и алкохол, както и чрез намаляване на финансирането за здравеопазване, образование и отбрана.
В случай, че на референдума следващата седмица победят привържениците на идеята за излизане на Великобритания от ЕС, ударът върху икономиката ще бъде толкова силен, че ще се наложи в рамките на няколко седмици да бъде изработен специален бюджет, който ще бъде различен от програмния.
"Излизането от ЕС ще означава по-малко пари. С милиарди по-малко. Това ще е губеща ситуация за британските семейства и ние не трябва да поемаме такъв риск ", посочва Озбърн.
При евентуален Brexit ще се увеличи основната ставка на данъка върху доходите до 22% (в момента е 20%) и до 43% горната му граница (в момента е 40%). Значително може да нарасне данъкът върху наследството от сегашните 40% - до 45%. Акцизът върху бензина и алкохола ще се увеличи с 5%.
Раздялата на Лондон с Брюксел ще бъде причина за намаляване на средствата за здравеопазване, образование и отбрана с 2 процента.
Правителството ще трябва да направи икономии в публичния сектор в размер на 15 милиарда паунда – около 21 млрд. долара, допълва БГНЕС. Сериозни съкращения във финансирането – с около 5%, ще засегнат и полицията, транспортната инфраструктура и регионалните бюджети.