Ранни признаци на стабилизация и високо рискови сектори се наблюдават в Западна Европа. Това сочи доклад за актуализираните оценки на кредитните рискове в региона.
Въпреки че рецесията в страните от Западна Европа изглежда отива към своя край, това не се отразява съществено в подобряването на секторните рискове. За първото тримесечие на 2014 г. нивата на кредитен риск остават високи в металургията, автомобилния и строителния сектори. Въпреки позитивните тенденции в автомобилния сектор, подкрепени от шест последователни месеца от нарастващите продажби, сектора се задържа в категорията „много висок риск“.
Строителството, което в момента е в категорията „висок риск”, бележи спад в поръчките на европейско ниво (10% през януари 2014 г. в сравнение с януари 2013 г.), а цените като цяло спадат. Освен в Германия и Дания, където има леко възстановяване, секторът е силно повлиян от намаляването на издадените разрешения за строеж в Южна Европа, Франция и дори във Великобритания.
Благоприятна е перспективата пред Северна Америка. Забелязват се продължаващи подобрения в резултатите на компаниите. Финансовата стабилност постепенно се увеличава, което води до стабилизиране на оценката на секторните рискове. По-голямата част от областите попадат в категорията „среден риск”, а краткосрочната перспектива в няколко от тях е благоприятна.
Това са основно инженеринговите дейности, сфера, която привлича повече инвестиции и става все по-печеливша (средно17,5% за края на 2013 г.) и автомобилния сектор, който вече има стабилна финансова основа. Кредитният риск в сектора на текстил и облекло е също толкова стабилен – очаква се през 2014 г. да бъдат открити нови 6000 работни места и да бъдат инвестирани повече от 4 млрд. долара, се посочва в доклада на Кофас.
За разлика от Западна Европа и Северна Америка, където рискът е с тенденция да се стабилизира, развиващите се страни в Азия са нов източник на безпокойство. Забавянето на дейностите в Китай подчертават структурните трудности в икономиката, което се отразява на рентабилността на компаниите. Сектори, които страдат от свръхкапацитет, в момента са изправени пред преструктуриране.