Анкетна комисия ще проверява проекта АЕЦ "Белене"*

03.10.2012 | 09:55
по статията работи: Петър Чернев
Планираният референдум най-вероятно няма да се проведе онлайн
Анкетна комисия ще проверява проекта АЕЦ "Белене"*

Проектът АЕЦ "Белене" ще бъде проверен от анкетна комисия, решиха на днешното си заседание народните представители, предаде БТА.

Със 112 гласа "за", 19 - "против" и 8 - "въздържал се", НС взе решението за ангажирането на анкетна комисия. Предметът на органа ще са са всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта от 2002 г. до края на март 2012 г. Вносители са политическите сили ГЕРБ и Синята коалиция. Срокът за работа е два месеца и трябва да завърши с доклад.

Немската компания RWE се оттегли от проекта АЕЦ "Белене", защото не бе намерено финансиране и не бе подписан договорът за проектиране, доставка и изграждане на централата, който трябваше да се подпише между българската и руската страни. Това заяви на пресконференция днес в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг /БЕХ/ Михаил Андонов, информира БТА.

Министър Делян Добрев посочи, че му е било възложено от премиера Бойко Борисов да се свърже с представителите на немския енергиен концерн и да обясни на обществеността защо се е стигнало до оттеглянето на компанията от проекта. Тъй като не е успял да осъществи контакт с RWE, министър Добрев е поканил Михаил Андонов да покаже пред медиите официалното уведомление, депозирано от RWE в НЕК.

За подготовката на електронно гласуване за референдума за АЕЦ "Белене" ще е нужна поне около една година и то ако никой не се съпротивлява. Може би за референдума действително няма да сме готови. Това каза по-рано днес в предаването "Преди всички" Димитър Ганчев, секретар на сдружението "Интернет общество-България".

Не би трябвало да разглеждаме електронното гласуване като единствен вариант за гласуване, подчерта още експертът в ефира на БНР. Той добави: Ние трябва да дадем възможност и на останалите граждани да участват. Това трябва да се разглежда като допълнение, като разширяване на кръга хора, които биха гласували, не трябва да лишаваме от правото на глас тези, които нямат достъп до интернет. Макар че за тях също могат да бъдат измислени и въведени електронни форми за гласуване, които да не са непременно онлайн.

Притеснението на Ганчев е в това, че ще има политическа воля за въвеждането на електронно гласуване, а след това ще има съпротива на по-ниско ниво.

Междувременно Народното събрание отхвърли предложение да бъде изслушан премиерът Бойко Борисов по въпроси, свързани с проекта АЕЦ „Белене”, предаде агенция "Фокус". Предложението беше направено в началото на днешното заседание от Иван Костов.

"Премиерът е длъжен да отговори, водил ли е разговори за строежа на АЕЦ „Белене” зад гърба на Народното събрание, както и на други въпроси", коментира депутатът. Депутатите гласуваха и предложението не беше прието. При прегласуване, предложението отново беше отхвърлено.

НС отхвърли и предложението на народните представители от ПГ на "Коалиция за България" Михаил Миков и Петър Курумбашев в седмичната програма на парламента да бъде включено проекторешение за отмяна на решението за прекратяване изграждане на ядрена централа на площадка Белене. „За” предложението гласуваха 37 депутати, „против” – 14, „въздържал се” – 78.

*Новината е актуализирана около 13:00 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....