На организирана от Българската стопанска камара дискусия пенсионните дружества поискаха вноската в най-масовите универсални пенсионни фондове да се увеличи на 7 или 10 процента. В момента тя е 5 процента.
В тези фондове задължително се осигуряват всички родени след 31-ви декември 1959 г. Средната натрупана сума в тези фондове е малко над 6100 лева на човек. В тях са осигурени 4 милиона души.
Според Мария Минчева, зам.-председател на БСК - "Тристълбовия модел е безалтернативен, при изправяне на всички съществуващи дефекти. Да разчитаме само на солидарен стълб е неадекватно като очакване. Трябва да бъдат насърчавани хората да инвестират в своето бъдеще и да им обясняваме, че пенсионната система не е за пенсионерите, а за младите хора. Минималната пенсия, която не е съобразена с приноса, реално нараства и става почти колкото средната. Трябва да следим тези съотношения. Ние нямаме критерий какво значи "адекватност на пенсията". Но говорейки за адекватност на минималната пенсия, за мен лично ми се бие хем тя да е въз основа на приноса, хем размерът й да е адекватен. Колко от пенсионерите, получаващи минимална пенсия, имат необходимия принос към осигурителната система?"
Сега така наречената втора пенсия замества малко над 10 процента от заплатата, върху която човек се е осигурявал. Целта е при 40 години пълен стаж с редовни вноски тя да достигне 15-20%, от първия солидарен стълб пенсията да е около 45 на сто от заплатата, а приносът от третия доброволен стълб да е още 10%. Така доходът от пенсия ще бъде общо около 75 процента от заплатата.