Малко повече от 4 години след въвеждането на контрола върху капиталите в страната, Гърция отменя от 1 септември и последните ограничения, съобщи премиерът Кириакос Мицотакис.
Лимитът за теглене от банкомат отпадна през октомври 2018 г., но остана ограничението колко пари могат да се изкарват от страната. "От днес капиталовият контрол е минало", каза пред депутатите Мицотакис, цитиран от "Ройтерс". Финансовият министър Христос Стакурас уточни, че скоро ще внесе в парламента проект на решение, което да влезе в сила в неделя. "Днес премахваме един дестабилизиращ фактор за банковата ни система", допълни той.
В момента компаниите не могат да прехвърлят без специално позволение повече от 100 000 евро на ден. За физически лица пределът е 4000 евро, припомня агенцията.
Консервативното правителство е едва на няколко седмици, но Мицотакис води предизборна кампания с обещание бързо да успокои инвеститорите и да проведе мерки за привличане на инвестиции и ускоряване възстановяването на икономиката. Страната все още няма инвестиционен рейтинг от нито една от водещите агенции в света.
Извънредните действия срещу банките и трансфера на пари през граница бяха въведени през юни 2015 г. в най-тежкия етап от дълговата криза на страната. ЕЦБ спря тогава спешното финансиране за банковия сектор и се наложи банките да замразят дейността си за 3 седмици, а на банкоматите да бъде инсталирано ограничение за теглене на не повече от 60 евро на ден от карта.
В началото на август централната банка в Атина направи оценка за въздействието от отпадането на последните ограничения, изпрати я на правителството и препоръча пълно премахване на капиталовите ограничения през септември или октомври. Днес управителят на централната банка Янис Стурнарас коментира за "Ройтерс", че обявената мярка "бележи завръщане към нормалността сред растящо доверие към Гърция".
Третата и последна помощна програма за Гърция приключи през август 2018 г. и Атина се завърна на международните капиталови и дългови пазари. Депозитите на частния сектор бавно се завръщат в банките.