Атина потвърди, че до края на днешния ден ще изплати 450 млн. евро от задълженията си към Международния валутен фонд (МВФ). Правителствен служител е обявил, че парите ще бъдат преведени по-късно в четвъртък (9 април), съобщава агенция „Ройтерс“.
През последните две седмици се спекулираше по отношение на това дали Гърция ще изплати поредния си транш към МВФ преди началото на великденските празници. В сряда (8 април) обаче страната успя да емитира нови 6-месечни съкровищни бонове на стойност 1,138 млрд. евро, което ще й позволи да изплати дълга си.
Междувременно по време на посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас в Москва, което започна вчера, руският президент Владимир Путин заяви, че включването на Гърция в проекта „Турски поток“ ще й позволи да стане един от основните енергоразпределителни центрове в Европа.
Както каза Путин, в хода на преговорите „се засегна бъдещата реализация на големият инфраструктурен проект „Турски поток“ - ключов проект за транспортиране на руски газ през Турция за Балканите, възможно в Италия и по-нататък за Европа“.
„Новият маршрут ще обезпечи нуждите на европейците от гориво, а на Гърция ще й даде възможност да стане един от основните енергийни разпределителни центроле на континента, позволявайки и да привлече значителни капиталовложения в икономиката, да създаде допълнителни работни места“, смята президентът на Русия.
Той обаче отбеляза, че „разбира се, в крайна сметка това е въпрос на нашите икономически структури и суверенно решение на правителството на Гърция“.
В хода на днешните преговори, каза той, стана дума и за обезпечаване на финансирането на дадения проект. „Нашите гръцки партньори и приятели трябва заедно с руските партньори да разработят всички детайли, едва след това ще може да се говори за нещо конкретно“, добави президентът.
В частност, „конкретна, професионална подготовка се изисква на ниво на стопанисващи субекти - „Газпром“, съответните министерства, ведомства от Русия и партньорите й в Гърция“, отбеляза той. „Вие знаете позицията на балканските страни, - обърна се Путин към журналистите, - те я ясно формулирана“.
„Но само от гръцкото правителство, резулататите от разработката на всички технически и икономически въпроси ще зависи дали Гърция ще вземе участие в осъществяването на този проект, или не“, смята президентът на Русия.
Проекти, подобни на „Турски поток“ играят ролята на стабилизиращ фактор в региона, коментира от своя страна президентът на Гърция Алексис Ципрас, цитиран от руските агенции.
„Проекти от такъв калибър създават възможности за стабилизация и сигурност в региона като цяло. Ние смятаме, че не може да променим името „Турски поток“, но сме на мнение също така, че това ще подобри отношенията ни с Турция, затова сме отворени към проучване на възможностите за финансиране, уважавайки институционалните рамки, които определят участието ни в ЕС, а също така гръцкото законодателство“, каза Ципрас пред журналисти след преговорите с президента на Русия Владимир Путин, пише от своя страна РИА Новости.