За създаване на Агенция за временна заетост настояват от Българската стопанска камара (БСК).
През последната година регистрираната безработица в България се затвърди около 10-те процента, а последните данни за шестмесечието на 2011 година достигнаха 12 на сто. Като прибавим трайно безработните и обезкуражените лица, реалните проценти достигат над 20 на сто.
Особено тревожен факт е, че през последните две години броят на работните места е намалял с повече от 13%. Закрити са над 300 000 работни места от 2009 г. до момента. Пазарът загуби и около 30 000 самоосигуряващи се. Броят на обезкуражените лица достигна 250 000. Влошава се качеството на работната ръка, като се увеличават работните места, финансирани с държавни средства (с 6,2% за 2010 г.).
"Проблемите с работните места, безработицата и обезкуражените е в основата на свиването на приходите към бюджета, проблемите с бюджета на пенсионните и здравно-осигурителните фондове, ръстът на потреблението и на практика е стимул за емиграция. Ситуацията за търсене на нови инструменти за решение на пазара на труда не само е спешна, тя е аварийна", заяви председателят на БСК Божирад Данев.
Все повече европейски фирми използват агенциите за временна работа, за да намалят разходите си чрез по-висока гъвкавост на заетостта. Това помага на работодателите да намерят работници със специфични умения, както и когато те имат нужда от тях, като по този начин избягват тежките и времеемки процедури по набиране на персонал, както и съответните административни разходи.
Според БСК създаването на агенции за временна заетост ще покрие сериозната празнина в осигуряването на трудови ресурси за временна заетост в отделни сектори, както и ще помогне за осигуряването на работни места с високи или специфични изисквания за професионална компетентност.
Агенциите за временна работа могат да изпълняват програми за ограмотяване и професионално обучение, като едновременно подготвят бъдещите служители, но и им осигуряват трудов опит, смятат от камарата.
Въпреки високите нива на безработица у нас, продължава недостигът на квалифицирани кадри. Не трябва да отминаваме факта, че България е на последно място сред европейските страни по усвояването на европейските фондове с разплатени само 12,8 от възможните средства. Наблюдава се срив в преките чуждестранни инвестиции и една от причините е липсата на квалифицирана работна ръка. Образователно-квалификационната структура на населението, респективно - на трудовия ресурс, с всеки изминал ден се влошава. Не се финансира целево това, което е нужно на икономиката, а само това, което могат да произведат университетите, смятат от камарата.