В сегашното законодателство не се изисква Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) при издаването на лиценз за проучване и добив на шистов газ у нас.
Единствената оценка, която е необходимо да бъде направена, е тази за съвместимост със Закона за биологичното разнообразие и Закона за опазване на водите. Това заяви министърът на околната среда и
водите Нона Караджова по време на дискусионен форум "Шистовият газ - енергийна алтернатива или заплаха за околната среда".
Караджова заяви, че българската страна ще се допита до Европейската комисия и ще потърси разширено тълкуване на европейското право в областта на защитата на околната среда.
В случай че такова изискване трябва да има, още през декември ще бъде направена промяна в Закона за околната среда и ще бъде допълнено изискването за извършване на ОВОС при даване
на разрешително за проучване на шистов газ.
Караджова заяви, че към момента в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не са постъпвали искания за проучване на шистов газ в Североизточна България. "Ако такива
проучвания има, както еколозите твърдят, то те са незаконни, защото не разполагат с необходимите разрешителни от министерството", заяви Нона Караджова. Припомняме ви, според Гражданската
коалиция срещу добива на шистов газ, в село Рогозино (общ. Генерал Тошево, област Добрич) тайно се подготвя добив на шистов, вместо на конвенционален газ. Според тях това си личи и в документацията на дружеството - концесионер (чешката фирма "Русгеоком Бг"
АД), където е посочена дълбочина от 5 400 м - прекалено голяма за добив на конвенционален газ, но използвана за добив на шистов газ.
Караджова увери, че в министерството няма проекти за добив на шистов газ: "Засега няма постъпили в МОСВ проекти за проучвания за шистов газ, затова и не сме започнали процедури".
По време на днешния форум министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков представи повече подробности за ползите от това у нас да се добива шистов газ. Повече ще откриете тук.