Въпреки че Европейската комисия е одобрила искането на България за промени в определението за активен фермер, което през 2023 г. извади от списъците за подпомагане онези земеделски производители, занимаващи се освен със земеделска дейност и с друг тип бизнес, стана ясно, че споменатите 264 регистрирани стопани няма как да получат подпомагането си за миналата година, защото еврозаконодателството го е забранявало.
Това съобщи шефът на дирекция „Директни плащания“ в Министерството на земеделието и храните Аделина Стоянова, която заедно с колегите си от останалите дирекции представи днес пред заседанието на парламентарната комисия по земеделие проекта за промени в Закона за подпомагане на земеделските производители ЗПЗП.
Стоянова съобщи пред депутатите, че вече са приключени преговорите между България и Европейската комисия по първото изменение на Стратегическия план. Добрата новина е, че от ЕК са одобрили всички български предложения, включително и това, свързано с определението за активен фермер. В тази връзка се налагат изменения в Закона за подпомагане на земеделските производители, според които, ако доходите от земеделската дейност съставлява 10%, а не една трета от общите доходи на тези стопани, те ще бъдат смятани за активни фермери и от тази кампания ще бъдат подпомагани. Другото изискване е размерът на получената субсидия да бъде вместо 5 процента само два процента от доходите от неземедската им дейност.
През 2023 г. несубсидираните фермери са били 264, от които само 152-ма са представили актуални счетоводни данни, останалите не са го направили, обясни още Стоянова.
Тъй като измененията в закона са изключително важни за тазгодишната кампания, днес комисията прие на първо четене проекта, подготвен от МЗХ, като идеята е преди кампанията за директните плащания ЗПЗП да бъде окончателно одобрен, поясни председателят на комисията Десислава Танева.