До 2030 година 30% от жилищата у нас ще използват природен газ. Това е заложено в енергийната стратегия на България, съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов на форум в столицата.
По думите на Александър Ишков, началник на управлението по енергоспестяване и екология в „Газпром“, ресурсите на природен газ са достатъчни за осигуряване на потреблението и при нарастване на нуждите за бъдещите 200 - 300 години, защото сега се използват едва 2% от залежите на суровината.
Общо 24 процента от енергийното потребление в ЕС се пада на природен газ, каза той. Има и достатъчно запаси от въглища, те са по-евтини и това е предпоставка за тяхното широко използване, посочи още Ишков.
В енергийната стратегия се предвижда и изграждането на нова ядрена мощност, както и рехабилитация и изграждане на нови конвенционални централи.
По думите му в момента се уточняват последните детайли около документа. В проекта ще бъдат включени със сигурност изграждането на нова ядрена мощност. Припомняме, че в момента БЕХ води преговори с „Уестингхаус“ за изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй“, а бъдещето на проектът АЕЦ „Белене“ все още не е неясно.
„Твърдението, че България разполага със свръхкапацитет за производство, изобщо не е вярно. Ние имахме тази година една седмица истинска зима с минусови температури и тогава енергийната система работеше без никакъв резерв“, каза Айолов, цитиран от БТА.
Стратегията предвижда още и рехабилитация на термичните централи, тъй като страната ни вече не разполага с такива големи производствени мощности. Айолов припомни, че в зимните месеци енергийната система е използвала висчките си резерви, включително и ПАВЕЦ.
Новият документ няма да бъде толкова голям, колкото е сегашната стратегия. Към нея обаче ще има приложения за всеки сектор от енергетиката. Според досега изнесените данни в периода 2017-2019 г. страната ни трябва да изведе от експлоатация енергийни мощности за общо 1720 MW.
Зам.-министърът посочи още, че се върви към ново редуциране на преференциалните цени на енергията от възобновяеми източници. Той припомни, че страната ни вече е достигнала заложените ВЕИ цели за тази година, допълва 3e-news.
Айолов коментира и ситуацията с ЕРП-тата. Той прикани крайните снабдители EVN Електроснабдяване и „Енерго-Про Продажби“ да постъпят като колегите си от ЧЕЗ и да търсят варианти за постигане на договореност по финнсовите си проблеми.
Припомняме, че „ЧЕЗ Електро“ в края на миналата седмица предложи споразумение на НЕК за уреждане на финансовия спор, като спогодбата в момента се разглежда от Обществения доставчик. Двете компании
имат претенции за насрещни вземания за около 75 млн. лева.
Айолов припомни и факта, че в момента НЕК е много тежко финансово състояние и задълженията на компанията са за около 2,5 млрд. лева.
Зам.-министърът обясни, че новите доказателства, които НЕК представи пред енергийния регулатор миналия петък, са описаните фактури и начините, по които са направени прихващания в периода, за който върви спорът. Новите доказателства доведоха до отлагане на разглеждането на лицензите на крайните снабдители за 28 април.
Задълженията на НЕК ще бъдат предоставени на депутатите от енергийната комисия в парламента.
„Не зная в решението на комисията по енергетика имаше ли записан срок, но такава информация ще бъде представена. Сумата, за която се говори, е от порядъка на 2,5 млн. лева, но ще бъде представена по разбивки“, каза Айолов.
Той допълни, че задълженията на НЕК са основно към доставчиците й и към БЕХ.