Ще постигнем по-висок икономически растеж, ако насърчаваме иновациите. Това заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева на конференция за науката, предприемачеството и изследванията. По думите й ролята на държавата е да стимулира създаването на иновативни частни предприятия.
Вицепремиерът подчерта, че разходите за научно-изследователска и развойна дейност (НИРД) са скочили от 60 млн. лв. през 2006 г. на 300 млн. лв. през 2012 г. Според а Бобева, обаче този растеж, макар и значителен, не е достатъчен.
Тя определи като тревожен фактът, че разходите за изследователска и развойна дейност са концентрирани в три сектора - преработваща промишленост, информационни продукти и далекосъобщения.
82% от всички разходи за НИРД са направени в големите предприятия - с над 250 работници и служители.
Бобева определи като неблагоприятна и тенденцията разходите за иновации в държавния сектор да растат по-бързо отколкото в частния. Само 3,9% от общия оборот на предприятията е реализиран от нови или усъвършенствани продукти.
„България е на 43 място в класацията „Глобален иновационен индекс” и е подредена сред държавите “скромни инвеститори”, съобщи вицепремиерът.
Въпреки това се отчитало положително развитие - ако през 2011 г. страната ни е била на 55-о място в класирането по иновационна ефективност, през 2012 г. вече е на 49-о място.
Премиерът увери, че правителството има активна политика по отношение на иновациите.
„Отделихме за първи път 20 млн. лв. в бюджета за иновации. Но аз съм убедена, че частният сектор е този, който ще създаде икономиката, базирана на иновациите”, подчерта Бобева.
Според нея е важно науката и практиката да говорят на един език, за да се подготвят онези кадри, които са необходими на икономиката.
Зам. министър-председателят обяви, че в подготвяната програма за реиндустриализация ще се постави акцент върху въвеждането на иновации в предприятията като средство за генериране на по-голям икономически растеж.
„От нетен износител на суровини, България трябва да се превърне в икономика, която изнася преработена продукция, за да разчита на по-голяма устойчивост”, подчерта Бобева.