Болниците имат дългове за над половин милиард лева

07.10.2017 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Това каза здравният министър Николай Петров пред Би ти ви. Като най-проблемни той посочи болници в Бургас, Стара Загора, Видин и Враца
Болниците имат дългове за над половин милиард лева
Снимка: БГНЕС

Задълженията на болниците към момента са в размер на повече от 500 млн. лева, като 4-5 от лечебните заведения са в особено лошо състояние. Това каза здравният министър Николай Петров пред Би ти ви. Като най-проблемни той посочи болници в Бургас, Стара Загора, Видин и Враца. Врачанската попадна в новините през последните дни, след като лекари, медицински сестри и граждани излязоха на протести в северозападния град с призив да не се стига до затваряне на лечебното заведение.

"Такъв вариант не се предвижда. Търсим решение, включително имахме среща с кметовете, областните управители, почти ежедневно с директора на болницата. Ръководството на МЗ решихме да отпуснем средства, но ще трябва да се поеме на ръчно управление тази болница, както направихме с Ловеч", каза министърът.

Той изрази надежда, че ще бъде търсена отговорност за лошото управление на МБАЛ-Враца, но подчерта, че и там и другаде "години наред са се надували едни балони, които започват да се пукат – нали не си представяте, че за 4 месеца, откакто е това правителство, са се натрупали 20 млн.?".

Министърът посочи няколко причини, поради които болниците задлъжняват извън злоупотребите - лечебните заведения нямат право да връщат пациенти, а надлимитната дейност не се плаща, не е малък броят на неосигурените, стойността на клиничните пътеки не е променяна от 2006 г. Така в крайна сметка не остават пари за нищо.

Като друго от "най-деликатните места в здравеопазването" Петров посочи спешната помощ: "Системата е претоварена, обслужва страшно много пациенти, страшно много обаждания, включително и такива, които не са от спешен характер. Все още не са кой знае какви заплатите им, средата, апаратурата и транспортните средства – всичко това е зле. Не е достатъчен броят на екипите." Той се надявал, че с подобряване на средата и вдигане на заплатите работата в "Спешна помощ" ще стане по-атрактивна.

Във връзка с починалия пациент, разкарван между няколко болници, министърът сподели, че се е почувствал неприятно от писмото на вдовицата на Спас Добрев и е поел пред нея ангажимента за коректна проверка, санкции и мерки с цел това да не се повтори. Във връзка с уволнения екип на „Пирогов”, проф. Петров каза, че като директор на ВМА за подобна ситуация се е разделял със свои подчинени и без да е имало официална жалба.

По отношение на бумащината в здравеопазването, той анонсира, че през първото полугодие на следващата година у нас може да започне да действа здравната карта. Тя ще представлява пластика, чрез която джипита, специалисти и фармацевти ще имат достъп до информация за всеки пациент - например в аптеката веднага ще става ясно какъв медикамент е изписан. Картата ще е безплатна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...