Британският икономически растеж се очаква да претърпи постепенно забавяне през настоящата година с оглед на предстоящите първи стъпки в процеса за излизане от ЕС, след което обаче да започне да се възстановяване през следващите четири години, показва зимен доклад на ITEM Club на компанията Ernst & Young LLP.
Според новата прогноза, икономиката трябва да смени настоящата си силна зависимост от потребителските разходи към експортна ориентация, тъй като британските домакинства ще започнат да ограничават разходите си с оглед на растящата инфлация.
Очаква се потребителската инфлация да се ускори до 3,1% през последното тримесечие на 2017-а година с оглед на рязко понижение на британската лира. В същото време обаче, слабият паунд и отслабващият вътрешен пазар вероятно ще насърчат британският износ. "Мозъчният тръст" обаче посочи, че с оглед на това икономическият растеж ще бъде по-добре балансиран, но вероятно и по-бавен.
ITEM Club очаква растежът на БВП да достигне 1,3% през тази година, но при предходна прогноза през октомври за по-рязко отслабване на растежа до 0,8 на сто. За 2018-а година се очаква по-нататъшно негово забавяне до 1 на сто.
Понастоящем ние вече очакваме негативното въздействие от референдума в подкрепа за "Брекзит" да бъде по-слабо изразено, но и по-продължително, отколкото прогнозирахме в нашия предишен доклад, заяви Питър Спенсър, главен икономически съветник на EY ITEM Club.
Визирайки по-слабия икономически растеж, заетостта се очаква да нарасне с едва 0,2% през тази година преди обаче да спадне с 0,2% през 2018-а. Според новия доклад, британската безработица ще нарасне от 4,8% през последното тримесечие на 2016-а година до над 6% към края на следващата година.
"Мозъчният тръст" също така очаква инфлацията да нарасне временно до 3,1% през последното тримесечие на тази година преди да върне обратно към целевото ниво на Английската централна банка от 2 на сто през 2018-а година. Растежът на потребителските разходи пък вероятно ще се забави от 2,8% през 2016-а година към 1,7% през настоящата година и към 0,4% през 2018-а година.
Най-вероятният изход от "Брекзит" е, че Великобритания ще започне да търгува с Европейския съюз съгласно правилата на Световната търговска организация до края на настоящото десетилетие, посочи Питър Спенсър.
В същото време EY ITEM Club прогнозира нарастване на британския износ с 3,3% през тази и с 5,2% през следващата година, като нетният експорт вероятно ще добави средно около 0,75% към растежа на БВП през периода от 2018-а до 2020-а година. Развитието на търговията и нейният растеж през 2019-а и след това ще зависи до голяма степен от условията, които Великобритания ще успее да договори с останалите 27 страни - членки на ЕС и с другите държави, добави Спенсър.