Банките във Великобритания вероятно ще се нуждаят от допълнителни 50 млрд. паунда, за да се справят с новите капиталови изисквания на пакета Базел 4. За това предупреди днес (12 септември) консултантската компания KPMG, цитирана от агенция "Ройтерс".
От KPMG заявиха, че въвеждането на т. нар. коефициент на ливъридж* и на нови ограничения относно начина, по който банките изчисляват рисково-претеглените си активи, които фигурират в изчислението на капиталовата адекватност** биха могли да предизвикат търсене на допълнително финансиране за 50 млрд. паунда.
"Рамката на Базел 4 вече е налице, пет години преди крайният срок за техническото изпълнение на Базел 3. Необходимо е да се вземе под внимание, че от банките не се очаква да изпълнят
капиталовите изисквания изведнъж", каза Джайлс Уилямс, партньор в KPMG.
През юни месец тази година финансовият регулатор на Великобритания (Prudential Regulation Authority) разпореди пет от най-големите банки във Великобритания, включително Barclays, Lloyds Banking
Group и Royal Bank of Scotland, да повишат размера на капитала си с допълнителни 13,4 млрд. паунда, въпреки проведеното вече увеличение в размер на 13,7 млрд. паунда.
Заключението на KPMG се основава на повишения размер на коефициента на ливъридж до 5% и на 20% увеличение на рисково-претеглените активи на банките. Също така регулаторът ограничава използването на вътрешни модели, намаляващи размера на рисково-претеглените активи на банките, като по този начин се повишават капиталовите съотношения.
*Ливъридж - финансов термин, който се използва, за да илюстрира усилването на ефекта (печалбата или загубата) от дадена финансова операция, дължащо се на "мултиплициране" на инвестирания ресурс (най-често с помощта на заемни средства). Показва съотношението дълг/капитал.
**Капиталова адекватност на банките - изразява състоянието на собствения капитал на банките - неговата достатъчност от гледна точка осигуряване на ликвидността им и създаване на предпоставки за повишаване на тяхната рентабилност.