Британският бизнес се готви за фалити след Брекзит

31.08.2018 | 17:30
по статията работи: econ.bg
70% от компаниите в Обединеното кралство страдат от липса на работници
Британският бизнес се готви за фалити след Брекзит
Снимка: БГНЕС

Британският бизнес вече от една година гадае какви ще са новите имиграционни правила и разходите, които го чакат, ако работниците от ЕС не могат да идват лесно във Великобритания след Брекзит. Правителството каза на Британската търговска камара да чака резултатите от преговорите с Брюксел, по които понастоящем няма никакъв прогрес.

Това е глупаво твърдение, защото бъдещата имиграционна политика на страната зависи изцяло от Великобритания и нейното правителство, а не от Брюксел. Нали Брекзит означаваше "да си върнем контрола над нашите закони"? Част от идеята за връщането на контрола е правителството бързо да може да измисля нови правила и да ги прокарва през парламента. Бъдещата имиграционна политика бе златна възможност за правителството да демонстрира своите нови способности, пише "Гардиън".

Бавенето на бялата книга закрива работни места. И след като от референдума насам има сериозен спад на хората от ЕС, които идват във Великобритания, за да работят, това означава, че се увеличават свободните работни места, които британският бизнес не може да запълни и планира в дългосрочен план.

Спадът на броя на гражданите на Европейския съюз във Великобритания представлява опасност не само за бизнеса, а и за работните места за британци, тъй като заради него, някои бизнеси ще бъдат изцяло закрити. Това означава фалити на компании, които губят конкурентноспособност заради липсата или поскъпването на работната ръка.

Преди да се обърне към имигрантските общности за работна ръка, британският бизнес първо търси британци, които да заемат свободните позиции. В много от случаите обаче такива британци няма. Най-изразена е тази липса в земеделието, хотелиерството и ресторантьорството, и грижите за възрастни хора. Един от начините за справяне с този проблем е повишаването на заплатите в тези сектори и работата с местните колежи, които да разяснят на младите британци, че работата в тези сектори не е непрестижна и да ги обучат за нея.

Това е добра идея, но няма как да стане от днес за утре. В момента 70% от бизнесите във Великобритания алармират за невъзможността им да запълнят свободните работни места. Добавянето на нови административни пречки за идването на имигрантите от ЕС, в крайна сметка, единствено ще доведе до оскъпяване на стоките и услугите за всички нас.

Великобритания не се нуждае само от "най-умните и най-добрите" имигранти от ЕС, както правителството твърди. Страната се нуждае и от берачи на плодове, шофьори на ванове, обслужващ персонал, лекари, медицински сестри и хора, които да се грижат за нашите възрастни. Новата имиграционна система на страната трябва да работи за цялата британска икономика, а не само за високотехнологичните фирми и за големите компании в Лондонското сити.

//

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 05.04   1242 г. – Руските армии водени от Александър Невски разбиват рицарите на Тевтонския орден в Битката на Чудското езеро. 1614 г. – Във Вирджиния, индианката...