Брюксел може би ще излезе с предложение за прехвърляне на надзора над междубанковия лихвен процент LIBOR към Европейския надзорен орган в Париж. Ходът ще е част от процеса за регулиране на референтните индекси на различни пазари, ширещи се от този на нефт, до този на златото, съобщава iNews.bg.
Идеите на Европейската комисия обаче със сигурност няма да бъдат посрещнати добре от британския финансов министър Джордж Озбърн. Политикът предлага широки мерки за възстановяване на доверието във водещия лихвен бенчмарк (еталон, използван за сравнение в сектора).
Проектът на Европейската комисия по регулиране иска да даде сигнал за край на епохата на саморегулиране за стотици индекси и прехвърлянето им под непосредственото ръководство на Европейската служба по ценни книжа и финансовите пазари, коментира електронното издание vestifinance.
LIBOR е усреднен лихвен процент, който отразява лихвите, по които финансовите институции предлагат негарантирани заеми на лондонския междубанков пазар. Той се използва в качеството си на референтен курс за определяне на лихвата при различни банкови операции. Процентът се публикува всеки ден от Британската Банкова Асоциация. LIBOR е важен референтен лихвен процент не само за Британската лира, но и за други валути като например американския долар, еврото, японската йена, швейцарския франк, канадския долар, австралийския долар, шведската крона, датската крона и новозеландския долар.