България може да намали вноската си към ЕС с 306 хил. евро

14.05.2013 | 14:26
по статията работи: Петя Бързилска
От бюджета на Съюза за 2012 г. останаха непохарчени над 1 млрд. евро
България може да намали вноската си към ЕС с 306 хил. евро

България ще може да намали вноската си към европейския бюджет за тази година с 306 900 евро. Това стана ясно след като бюджетната комисия на Европейския парламент (ЕП) одобри непохарчените през 2012 г. общи средства да бъдат възстановени на страните членки. За новината съобщи евродепутатът и докладчик на ЕП по бюджетна рамка на Европейския съюз за 2014-2020 г. Ивайло Калфин.

От бюджета на ЕС за 2012 г. останаха 1, 023 милиарда евро, които по бюджетната процедура ще бъдат разпределени на страните-членки, пропорционално на вноската им към общата хазна. България, която допринася с 0,03% към европейския бюджет, ще си върне същото съотношение от общия излишък.

Парите не се възстановяват в брой, а се приспадат от вноските, които държавите дължат към европейския бюджет за текущата година. За 2013 г. България е планирала вноска от 908 214 800 лв. или около 464 560 000 евро.

Европейската комисия, която следи за изпълнението на бюджета, отчете рекордно нисък излишък за миналата година. Непохарченият милиард се получава от по-високите от планираните приходи от глоби и от лихви от забавени плащания (€719.1 млн.) Само 244 милиона евро са от неизползвани фондове. Остатъкът от 60 милиона евро идва от курсови разлики.

Бюджетът на ЕС за 2012 г. бе в размер от 129,1 млрд. евро в реални плащания и 147,2 млрд. в ангажименти. Корекцията беше едно от условията на преговорния екип на Европейския парламент за началото на преговорите за дългосрочния бюджет на Общността за 2014-2020 г.

Бюджетната комисия одобри и разходите за Хърватия, която ще се присъедини към ЕС на 1 юли 2013 г. Двадесет и осмият член на общността ще разполага тази година с 666 млн. евро в ангажименти и 374 млн.  в реални плащания.

Предстои двата законопроекта да бъдат окончателно гласувани в пленарната зала на Европейския парламент.

По думите на Ивайло Калфин всеки финансист би се зарадвал на новината, защото тя е глътка въздух за бюджета. "Но по-малко пари в европейската хазна, означават по-малко и за нас. България получава три пъти повече, отколкото внася в европейския бюджет. Нашата основна задача би трябвало да е да увеличим процента на усвояваните средства, за да не ги губим. В това отношение ни чака много работа", коментира още той.

Припомняме, че вчера започнаха финалните преговори за европейския бюджет за следващия програмен период. Споразумение по новата финансова рамка ще търсят евродепутатите, страните-членки на ЕС и Европейската комисия (ЕК).

До необходимостта от нови преговори се стигна, след като ЕП отхвърли споразумението на европейските лидери от февруари тази година, което предвиждаше значително намаляване на финансирането на всички европейски политики.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...