България поиска съвет от Европейската комисия за подписването на споразумението за Южен поток с Русия. След като той бе даден, в него бяха направени съществени промени. Това коментира днес Марлене Холцнер - говорител на комисаря за енергетиката Гюнтер Йотингер, предаде БТА.
Тя добави: В същото време има междуправителствено споразумение от 2008 г. между България и Русия, за което смятаме, че не отговаря на европейските закони. Уведомихме българското правителство, че е необходима промяна и получихме уверения, че това ще стане.
Забележките по отношение на оспорваното от Европейската комисия междуправителствено споразумениеса свързани основно с възможността за пълен и неограничен достъп на други компании до транспортираните количества по тръбите на проекта. Бихме искали тази възможност да бъде включена в споразумението, изтъкна говорителката.
Тя не се съгласи с критиките, отправени от руския премиер Владимир Путин в София срещу Европейската комисия във връзка с енергийната й политика. Исканото и налагано от нас в Европейския съюз в енергетиката се отнася не само до европейските енергийни компании, а е валидно и за енергийните компании от трети страни. Не делим компаниите на европейски и други, коментира още говорителят на еврокомисаря по енергетиката.
Искането да се предостави достъп на трети лица до газотранспортните мощности се съдържа в Третия енергиен пакет, одобрен от властите в ЕС в края на 2009 година. Официално третият пакет влиза в сила от март 2011 година, като е предвиден двегодишен адаптационен период, информира Агенция "Фокус", позовавайки се на информация на aгенция РИА Новости.
На всекидневния брифинг за журналисти в Европейската комисия Холцнер отбеляза още, че "Набуко" остава приоритетен газов проект за Европейския съюз, тъй като източниците на газ трябва да бъдат диверсифицирани, което проектът осигурява.