България се изкачи до 30-то място в глобалния Индекс за състоянието на околната среда. За две години страната ни е успяла да подобри екологичните си показатели и бележи ръст с 13 позиции нагоре.
През 2016 година България е заемала 43-тото място, а през 2010-та – 65-тото. Така за 8 години страната ни е изкачила с цели 35 позиции.
Индексът за състоянието на околната среда оценява 180 държави на базата на 24 показателя за ефективност в 10 категории, обхващащи екологичното здраве и жизнеността на екосистемите. Тези показатели показват и каква екологична политика трябва да води съответната държава.
Докладът се изготвя на всеки две години от Йелския и Колумбийски университет съвместно с организаторите на Световния икономически форум. За разлика от предишния доклад през 2016 година България е подобрила показателите си в нивото на замърсяване на въздуха и от предишното 77 равнище са се изкачили с 3 позиции до 74-то. Има значителен спад и в нивата на азотни и серни оксиди.
Голямо е изкачването ни и в сектор Биоразнообразие И Среда на живот, където от 64-та позиция сме се изкачили до 23-та. България полага и огромни усилия в залесяването на горите си, според данните в доклада. От 50-а позиция преди 2 години сега страната и се е изкачила до 34-та. Намаляла е и загубата ни на дървета и отново от 50-а сме на 34-та позиция.
Тези критерии ни нареждат сред страните с най-зелено развитие, като изпреварваме почти всички държави от Източна Европа. В класацията на първо място е Швейцария, следвана от Франция, Дания, Малта и Швеция. В дъното на класацията са Непал, Индия, Република Конго, Бангладеш и Бурунди.