Хлябът у нас по всяка вероятност ще поскъпне, съобщи пред ТВ7 министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков.
"Не очаквам поевтиняване на хляба, напротив, цената ще се вдига нагоре", заяви той.
Греков се аргументира с това, че в цял свят, по-специално в европейските държави, продуктът е по-скъп, отколкото у нас. Средната цена на един килограм хляб в Европа варира от 1,5 до 2 евро в зависимост от вида.
В крайна сметка, смята ресорният министър, цената му на българския пазар трябва да достигне европейските нива. Причината - "европейски" са цените и на горивата, растителните препарати и семената, формиращи себестойността на стоката. "Но в крайна сметка заплатите ни не са европейски, но работим в тази посока".
Тезата на Димитър Греков по същество подкрепя страната на производителите в казуса за цената на един от най-потребяваните продукти. От бранша неведнъж са алармирали, че продават "на ръба на фалита", принудени да свалят до минимум доставната цена на произведената от тях стока. Според председателя на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева търговската надценка на хляба на места достига до 50%.
Все пак новината за поскъпването на българския хляб звучи притеснително на фона на понижения данък добавена стойност (ДДС) в Румъния. След намаляването размера на ставката в северната ни съседка у нас се появиха притеснения, че българският пазар ще бъде "залят" от евтин румънски хляб, който ще измести родното производство в този сегмент.
Според производители е налице дори опасност от контрабанден внос, който използва транспортната връзка "Дунав мост".
Земеделският министър заяви днес, че не очаква "инвазия" на румънски хляб. По думите му България дори изнася повече за Румъния, отколкото внася.
По повод опасността от нелегален импорт Греков припомни, че от следващия месец Националната агенция за приходите (НАП) започва масирани проверки на всички граници, като ще се инспектират всички храни, които влизат в страната ни.
Последните проверки са установили редица нарушения. Сред тях е внос на домати без фактури. Министърът обясни, че част от внасяната македонска продукция минава първо през гръцки пункт, което не позволява българските митничари да извършват задълбочени проверки, тъй като стоката идва от страна от Европейския съюз.
Стандарт и качество
Проф. Греков коментира и темата за качеството на храните, предлагани в големите търговски вериги. Той посочи, че са регистрирани много случаи, при които месото в хипермаркетите се продава на ръба на изтичането на срока за годност.
Ще продължат да действат стандартите за качествена българска продукция "Стара планина", като по думите на земеделския министър те дори ще се обогатяват и подобряват. Качествената продукция според него "не трябва да е до време, а да се поддържа".
Мораториум
По темата за мораториума за българската земя, която чужди граждани ще могат да купуват от 2014 г., Димитър Греков съобщи, че ще предложи на Комисията по земеделието и храните срокът да бъде удължен с още 7 години.
Причината е, че земята ни е "раздробена", а има и парцели, чиито собственици са неизвестни. От своя страна чужденците търсят да закупят много големи парцели, каквито у нас няма.