Заподозряната в незаконно събиране на информация щатската Агенция за национална сигурност (NSA) заяви, че разполага с технологичното ноу-хау, за да гарантира, че върху американските граждани не се прилага нелегален шпионаж, информира „Асошиейтед прес“.
Понякога обаче се случват грешки при пресяването на огромните масиви данните, което се извършва най-вече от машини. Компютрите на гигантската агенция за разузнаване изпълняват сложни алгоритми, които по думите на експертите са създадени така, че да се съобразят с изискванията за поверителност на информацията.
По думите на бивши представители на щатското разузнаване службите унищожават материалите, до които не би трябвало да имат достъп всеки, в случай на грешка в пресяването и въпросните стигнат до сървърите на NSA.
От миналата седмица Агенцията за национала сигурност, се опитва да се защити и да успокои американската и световната общественост, която бе разтърсена от разкритията, че американските граждани масово се следят по две секретни правителствени програми.
През едната програма тайните служби събирали данни за телефонните разговори на милионите клиенти на телекома Verizon. През другата, наречена с кодовото Prism, била теглена най-разнообразна информация от профилите на потребителите на най-големите щатски технологични компании, сред които Microsoft, Google, Facebook, Apple и Yahoo. Въпросните компании категорично отричат да са сътрудничели на NSA.
Скандалните разкрития бяха направени първо от британския вестник Гардиън, който в неделя реши да разкрие източника на информацията. Става въпрос за Едуард Сноуден – 29-годишен американец, който за известно време работил на граждански договор в NSA и е бил технически асистент в ЦРУ.
Агенцията за национала сигурност е създадена още през 1952 г., но остава в тайна допреди няколко години. Секретността на звеното, което днес притежава невероятна изчислителна мощ и капацитет за събиране на данни, е толкова висока, че довежда до шеговития превод на NSA като No Such Agency (не съществува подобна агенция).