В писмо до Европейския съюз британският премиер Борис Джонсън изясни новите условия за преговорите за Брекзит. Това е първият контакт на Джонсън с ЕС за Брекзит след като пое премиерския пост.
В писмото до председателя на ЕК Доналд Туск, Борис Джонсън посочва, че основният проблем в предишния план за Брекзит е бил въпросът за предпазния механизъм за границата между Ирландия и Северна Ирландия през преходния период, което ще навреди на териториалната цялост на страната и не е демократично. Новият договор трябва да отмени този план. Джонсън призовава също ЕС и Великобритания да търсят по-иновативно решение на въпроса.
Според предишния договор, постигнат между ЕС и правителството на Тереза Мей, ако двете страни не намерят разрешение на въпроса за търговията със Северна Ирландия, през преходния период районът ще следва търговските правила на ЕС.