Вивиан Рединг: Гласът на всяка страна членка е равен

23.07.2013 | 14:40
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
Днес се проведе отворена среща на заместник-председателя на Европейската комисия Вивиан Рединг
Вивиан Рединг: Гласът на всяка страна членка е равен

Днес заместник-председателят на Европейската Комисия (ЕК) Вивиан Рединг присъства на Граждански диалог за реформите в Европейския съюз и бъдещите законодателни инициативи. Срещата се проведе в Централния военен клуб в София.

"Получавам по 1 милион въпроси всяка година и всеки един от тях е получил отговор“, увери тя. Въпросите бяха моногостранни, като разбира се, основно клоняха към актуалните въпроси на територията на България. Заместник-председателят на ЕК изяви „облекчение“, че гласът на българите е бил чут при протестите срещу назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.

При запитване какво би могла да направи тя по отношение на политическата структура, Рединг отговори, че Европейската комисия е способна да заръча на министър или комисар да подаде оставка, но няма как да поиска от едно цяло правителство да слезе от власт. Това е нещо, което България трябва да разбере. Все пак, всеки гражданин на всяка държава е отговорен сам за себе си.

Въпреки това, Рединг увери, че Европейският съюз няма да прекъсне своя "мониторинг', докато 'нещата не се подредят" в България.

Една от основните теми по време на срещата беше проблемът с корупцията и разпределянето на отпуснатите европейски средства. На това заместник-председателят отговори уклончиво:

„Средствата, които са разпределени на вашата държава, са разпределени справедливо. Твърдите че процедурата не се спазва, но ако европейските средства се инвестират, както се предполага, ще има и пари и работа в различните региони. Така би трябвало да е в истинска демократична държава“

Когато стана въпрос защо Комисията се е намесила в Румъния и Унгария, а сега не желае, Рединг заяви, че причина за интервенцияга в Румъния и Унгария са множеството проблеми в съдебната система и незачитане на законите, а не корупцията. „Благодарна съм, че в България никой все още не посегнал на Конституцията.“

Когато запитващ намекна, че корупцията произлиза още от Брюксел и в това се корени проблемът и в България, отговорът бе, че „ако в Брюксел има корупция, то всеки замесен веднага би отишъл в затвора. Все пак съществува специална комисия, която се старае това да се случи.“

Тема за разговор бяха и ромите в България и в Европейския съюз като цяло. На това Рединг поясни:

„Всяка европейска държава е наясно с „ромския проблем“. Аз се старая да подканя всяка отделна държава да се опита да ги интегрира по-успешно, (...) но ромите не бива единствено да чакат помощ от страна на правителството, а трябва сами да си помогнат.“

Отговорът й бе приет с бурни аплодисменти от насъбралите се в Централния военен клуб и отвън пред него.

Основен въпрос, който бе многократно повдиган, бе свързан и с проблемите в българската и европейската съдебни системи.

Заместник-председателят на ЕК заяви, че се работи върху идеята в бъдеще Европейския съюз ще взема пряко участие в конвенциите и решенията на съда в Страсбург, който ще стане единен Европейски съд.

Рединг потвърди, че лично тя работи усърдно да въведе множество промени в законите, за да се осигури и ефективна система на екстрадиране и бърза реакция на преводачи и адвокати. Тя допълни, че при всеки проблем всеки гражданин има правото да отнесе проблемите си към съда в Страсбург и всеки ще бъде чут.

В хода на коментарите на няколко пъти САЩ бе споменат като пример на система на обединеност, върху която Европейският съюз работи усърдно, но с амбиции да се справя дори по-добре.

Участниците по време на отворената дискусия повдигнаха и въпроса дали наистина Европейският съюз е искал да спрем реакторите на АЕЦ „Козлодуй“, при което бе потвърдено, че това в действителност е било основно изискване и все още е.

При въпрос дали България е твърде малка, за да се чуе гласът й, Рединг коментира, че гласът на всяка страна членка е равен и дори тя самата идва от малка държава, а ето, че днес е заместник-председател на ЕК. Тя уверено заяви, че Кристалина Георгиева се справя „наистина добре“ като наш представител.

Заместник-председателят със смях допълни, че е време жена да поеме и президентския пост в Европа, а и много други позиции. Тя сподели мнението си, че жените в България са силни и трябва да им се даде възможност за повече изява.

Преминавайки към по-общи теми, като например все още належащата финансова криза, Рединг обясни, че понастоящем се работи върху един „по-добър европейски банков съюз“ и надзорът върху финансовия сектор е значително по-силен от всякога. Целта е дори да има проблем, то да не пострадат данъкопладците, а единствено виновниците.

В обобщителния си коментар Рединг каза, че според нея всеки лично е отговорен за света, в който живеем, и дори тя, като майка, всеки ден се пита: „Ако взема това решение, какви биха били последствията за живота на моите момчета?“

Финалните думи на заместник-председателя бяха уверение, че ще предаде всички научени днес уроци и в Брюксел.

След приключването на частта с въпроси и отговори, се включи и президентът Росен Плевнелиев. "Няма никакво съмнение, че гражданската енергия е силна, а вие дадохте пример, че всеки глас е важен." Той призова партиите „да се подаде ръка на подадената ръка за промяна!“

Президентът се обърна към представителите на Европейската комисия, като обясни, че за него „изводът от днешния дебат е, че българите са най-проевропейската нация. Това го показва и статистиката.“ Президентът допълни, че няма съмнения, че „на нас ни пука за ЕС, който е наш дом.“

По въпроса за демокрацията като държавна структура, Плевнелиев упомена три важни изисквания: пазарна, а не олигархична икономика, независими медии, а не медиен монопол, система на правораздаване за всеки.

„Силни и богати са тези държави, в които има силни институции, а не силни хора“, заяви президентът.

По отношение на обвиненията, свързани с Европейския съюз, държавния глава сподели, че „проблемите на България са наши проблеми и българската корупция не е внесена от Брюксел.“ Той обясни и, че „нашите заплати и нашите пенсии“ са нещо, зависещо изцяло от българите.

Като начин да приключи краткото си включване, Плевнелиев предложи да организира дебат по трите въпроса на демокрацията, като лично поема отговорност да доведе представители на всички политически партии, като съшевременно и „създаде мост“ с Европейския съюз, за да бъде народът чут.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...