От снощи по всички дистрибутивни организации има вече винетки. Това съобщи пред "Нова телевизия" директорът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Лазар Лазаров. Той допълни, че тази година очакванията по отношение на продажбата на стикери изненадва дори и агенцията. По този начин беше обяснено защо преди броени часове са свършили седмичните и годишните винетки.
"Ние ще се съобразим с решението на съда", каза Лазаров за предстоящото днес дело във Върховния административен съд (ВАС). То трябва да отговор на въпроса дали съществуващата в момента винетна система в България е дискриминационна, информира БГНЕС.
Делото беше образувано по жалби на трима министри - на финансите, вътрешните работи и регионалното развитие, след като Комисията за защита от дискриминация (КЗД) обяви за дискриминационни цените на стикерите, валидността на годишната винетка и липсата на дневна винетка за трета категория автомобили.
При сега действащите цени за ППС от ІІІ категория месечната винетка струва 25 лева, а годишната 67 лева. Това означава, че при годишните стикери ползването на пътищата за един месец струва на потребителя 5,58 лева, а иначе месечната винетка е 4-5 пъти по-скъпа - 25 лева. Подобно е положението и с цените на винетките за ППС от І и ІІ категория.
"Ако решението на съда е в посока на това, че годишният стикер е дискриминационен, то той може да стане 100 лв.", поясни Лазаров. Той припомни, че за трета поредна година от агенцията поддържат една и съща цена на годишните стикери. 67 лева - такава цена няма в Европа дори за единично преминаване по магистрала.
По повод решението на КЗД беше обяснено, че годишните винетки са предназначени за потребители, редовно ползващи пътната инфраструктура. Заради това те могат да съдържат известна отстъпка, докато краткосрочните стикери са предназначени да задоволят потребностите на тези, които не ползват редовно пътищата, а го правят рядко и случайно.