Аргументът, че криптовалутите са алтернатива на традиционните парични единици, е оборен след миналогодишните трусове в сектора на цифрови активи, твърди Агустин Карстенс – шеф на Банката за международни разплащания (БМР). “Битката е спечелена”, споделя в интервю за телевизия “Блумбърг” на 22 февруари Карстенс. И допълва, че “технология не може да замести бързо утвърдени и надеждни пари”.
Актьорите от криптовселената все още ближат раните си от метежа в размер на 2 трлн. щ. долара и колапса на империята на Сам Банкман-Фрид – FTX – през ноември 2022-а, който прерасна в един от най-едрите случаи на корпоративно престъпление в историята на Съединените щати.
Водещата виртуална валута Bitcoin пък е загубила 65% от върховите си 69 хил. щ. долара през ноември 2021-а и се разменяше срещу грубо 24,100 долара в 12.30 ч. българско време на 22 февруари. Колапсът на криптосвета и поредицата от свързани с него фалити подрониха убедителността на твърденията, че дигиталните монети са сигурно средство за размяна и за съхранение на стойността.
Когато през миналата година колабира екосистемата terra, а след нея фалира и FTX, дребните инвеститори са се втурнали да купуват “евтините” криптомонети, докато едрите “китове” са продавали масово за сметка на дребните риби, показва проучване на БМР. След прецизен анализ на данните от криптоборсите експертите на институцията са дошли до заключението, че много “новоизлюпени” инвеститори са загубили пари от вложенията си, най-вероятно от по-едрите и по-опитни играчи, продали виртуалните си активи точно преди резките ценови сривове през 2022-а. което, според банкерите, показва, че секторът се нуждае от по-сериозна защита на инвеститорите.
“В бурни води китовете изяждат планктона”, пишат в публикуваното си в началото на седмицата изследване анализаторите на БМР. И допълват, че “дребните инвеститори са преследвали цените и са загубили пари”.
За да изследват търговските криптоконфигурации екип от банкови експерти е изградил база от данни за използваемостта на борсовите приложения, ползвани от по-малките играчи в 95 държави в периода от август 2015-а до декември 2022-а. Те са открили, че при възходящото движение на виртуалните валути, когато Bitcoin достига почти до 69 хил. долара през ноември 2021-а, все повече нови потребители са влизали в системата от приложения. И средномесечният брой на активните през деня играчи е скочил до над 30 млн. в целия свят от едва 100 хиляди.
През миналата година пък, след срива на Terra/Luna и скоростния разпад на FTX, криптовалутите понасят катастрофални загуби, а търговската активност скача “чувствително”. Което предполага, че потребителите са се опитали да преминат през бурята като коригират портфейлите си с бягство от дигиталните монети в опасност и пренасочване към други криптоактиви, включително гарантираните “стабилни монети” (stablecoins). Притежателите на големи портфейли, които анализаторите наричат “китове”, са редуцирали вложенията си в Bitcoin в дните след “шоковите епизоди”, а средните и дребните играчи (“планктонът”) са увеличили инвестициите си. Тази конфигурация навежда на мисълта, че по-едрите инвеститори са успели да продадат активите си на по-дребните преди острите ценови сривове, като по този начин “китовете” са спечелили на гърба на “планктона”.