Вносът в България от трети страни е отбелязал леко увеличение с 0,5% през май месец 2014 г. спрямо същия период на миналата година. Той се равнява на общо 1,8 млрд. лв. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за търговските ни отношения с трети страни за периода януари – май на настоящата година.
Като цяло за първите пет месеца на настоящата година експорта от тези държави бележи намаляваща тенденция, като спадът е с 5,2% спрямо същия период на 2013 г. Стойността на икономическия показател за разглеждания период възлиза на 7,8 млрд. лв.
Данните на НСИ отчитат, че най-голям обем стоки страната ни внася от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.
Износът на България за трети страни за месеците от януари до май 2014 г. също отчита спад с 14,8% за разлика от същия период на изминалата 2013 г. Той е в рамките на 6,1 млрд. лв. Експортът за май е спаднал с 0,6 на сто, като неговата стойност е в размер на 1,4 млрд. лв.
Най-много български стоки за първите пет месеца на настоящата година са били търгувани в Турция, Китай, Сингапур, Руската федерация, Македония и Обединените арабски емирства. Тези държави формират повече от 54% от експорта ни за трети страни.
За май месец 2014 г. външнотърговското салдо на България с трети страни е отрицателно и възлиза на над 350 млн. лв. Същото е отново отрицателно за първите пет месеца на настоящата година, като цялата му стойност е в рамките на повече от 1,7 млрд. лв.
Като цяло общият размер на всички изнесени български стоки от януари до май 2014 г. възлиза на 16,4 млрд. лв. Това отбелязва намаление с 5,4% в сравнение с този през 2013 г.
За май общата стойност на експорта регистрира увеличение от 5,4 на сто в сравнение със същия месец миналата година, като тя възлиза на 3,5 млрд. лв. Общият внос за януари – май 2014 г. е в рамките на 20,1 млрд. лв., като това регистрира намаление от 0,1% за разлика от същия период на 2013 г. През май показателят също отбелязва спад с 0,3 на сто, като той е в рамките на 4,1 млрд. лв. Общото външнотърговско салдо отново е отрицателно.