Премиерът Бойко Борисов се срещна снощи с президента на Тунис Монсеф Марзуки. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на политическите и икономическите отношения между страните.
По време на срещата бяха дискутирани възможностите за стимулиране на сътрудничеството в сферата на туризма, образованието и културата. Президентът Марзуки изрази заинтересованост относно възможността за възстановяване на въздушната линия между София и Тунис. От авиопревозвачите ще зависи обаче дали тя ще е директна или ще преминава през Триполи, информира БНР.
На форума в Тунис бе подписано споразумение за сътрудничество между КРИБ и тунизийската индустриална организация. Българските предприемачи, обаче се оказаха разочаровани, тъй като очакваха повече представители от тунизийски фирми да присъстват на срещата.
Президентът Марзуки прие поканата на президента Росен Плевнелиев, отправена чрез премиера Борисов, да посети София.
По време визита си в Тунис премиерът Борисов проведе среща и с председателя на Учредителното събрание г-н Мустафа бен Джаафар, информира пресцентърът на МС.
"България е силна в производството на оборудване за хранително-вкусовата промишленост, химическата индустрия, фармацевтиката, оборудването за различни индустриални предприятия. Това може да бъде основата за разширяването на стокообмена между нашата страна и Тунис", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред своя колега Мохамед Ламин Шахари, министър на индустрията и търговията на Тунис.
За 2011 г. износът на България за Тунис се е увеличил почти три пъти спрямо 2010 г. /111 млн. щ.д./, но все още е концентриран в относително малък брой стоки. Министър Трайков подчерта, че тунизийските компании могат да се възползват от много доброто съотношение качество-цена, което предлагат българските производители на технологично оборудване. Освен дългогодишна традиция на двустранно партньорство и членство в ЕС, България е държавата с най-ниски данъци в Общността, посочват от пресцентъра на МИЕТ.
Тунис развива успешно текстилната си промишленост, обработката на кожи и храни, каза министър Шахари. Голям е и потенциалът на енергията от ВЕИ, който е приоритет в развитието на сектора в арабската страна. Българските компании могат да участват с технологии и специалисти в проекти за вятърни паркове и фотоволтаични централи, допълни министър Шахари.