Парламентът уважи ветото на президента и върна за повторно обсъждане Закона за насърчаване на инвестициите, предаде Агенция "Фокус”.
За да бъде прието ветото на президента, първо депутатите трябваше да гласуват против закона. Така гласуваха 124 народни представители, от които трима бяха "за", 26 "против", а 95 се въздържаха. По този начин Законът за насърчаване на инвестициите беше върнат за ново обсъждане и с това ветото на президента беше уважено.
Законът за насърчаване на инвестициите беше приет от парламента на 29 ноември 2012 г. На 6 декември обаче държавният глава заяви, че ще наложи вето на закона. След това той беше върнат от президента с Указ № 422 от 12 декември 2012 г.
В мотивите за връщане на закона за ново обсъждане в Народното събрание държавният глава обърна внимание върху някои от приетите текстове, които според него не съответстват напълно на цялостната концепция на закона - да се повиши инвестиционната активност в страната в условията на криза.
Според президента новите условия, приети в закона, създават допълнителна пречка пред чуждестранните инвеститори, въвеждайки ненужно завишени изисквания за предоставяне на разрешение за постоянно пребиваване. Това касае разпоредбите да са внесли в капитала на българско търговско дружество най-малко 4 милиона лева като съдружници или акционери с поименни акции, притежаващи 50 % от капитала на дружеството, в резултат на което да са извършени инвестиции в размер не по-малък от 4 милиона лева и са разкрити най-малко 50 работни места за български граждани.
"Ние подкрепяме ветото на президента в частта му за киноиндустрията. Там трябва да се наложи горен праг и големите филмови продукции не трябва да получават помощ от държавата. Държавата трябва да подпомага българската киноиндустрия”, каза в обяснение на отрицателен вот депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев. Той предположи, че между първо и второ четене на закона от ГЕРБ ще вкарат промени, касаещи киноиндустрията.
Преди дни Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм в Народното събрание също подкрепи Плевнелиев и единодушно прие връщането за повторно обсъждане на промените в Закона за инвестициите. "Прагът за инвестиции трябва да бъде значително намален", заяви тогава министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.