Георги Първанов: Чуждестранните и местни инвестиции са основни фактори за икономическия ръст

03.06.2002 | 13:23
по статията работи: econ.bg
Президентът заяви, че основната задача на България е членството й в ЕС до 2007 година

 

"Чуждестранните и местните инвестиции са основни фактори за конкурентноспособността и икономическия ръст", заяви президентът Георги Първанов при откриването на Инвестиционния форум 2002, организиран от сдружението Български икономически форум. Това предаде репортер на БГНЕС.

"За съжаление, обаче, обемът на чуждестранните инвестиции в България е извънредно малък", добави държавният глава. Георги Първанов припомни, че България изпадна в "инвестиционна сянка", заради кризата в Косово и Македония. Той обаче подчерта, че България закъсня с реформите, и че за това трябва да се положат бъдещи усилия.

Президентът окачестви корупцията като един от много сериозните фактори, които прогониха чуждестранните инвеститори. Той отбеляза, че политиката на българското правителство се нуждае от по-твърди и адекватни действия за привличането на инвеститори.

Първанов също така подчерта, че България се нуждае и от промени в съдебната реформа. Той заяви това с оглед на очертаващата се перспектива България да се превърне в стратегически център в региона. Президентът заяви, че основната задача на България е членството й в ЕС до 2007 година. Той окачестви това намерение на България "като амбициозно, но осъществимо".

Държавният глава подчерта и важността на редицата инфраструктурни проекти, изграждащи се в страната. Той визира многонационалния проект Бургас-Александропулис, Вторият мост на река Дунав, магистралата София-Ниш, която е част от транспортен коридор №10, железопътната линия София-Скопие, както и проекта за петролопровода Бургас-Вльора.

Президентът Първанов подчерта в тази връзка основното геополитическо положение на България. Той припомни подписаните споразумения за зони за свободна търговия, които превръщат България във важен фактор в Югоизточна Европа. В своето изказване Първанов обърна специално внимание на ключовата роля на България в енергийната система в региона.

Той подчерта важността на разговорите между България и Румъния за създаване на регионална електрическо-енергийна система, която с приемането на двете страни в ЕС да стане част от общата енергийна система. "Както знаете през България преминават газопроводи за пренос на природен газ за Турция, Югославия и други страни от региона", каза Първанов. В тази връзка той заяви, че България има капацитет да разширява своята енергийна система.

Геостратегическото положение на България увеличава нейните шансове да стане член на НАТО в най-скоро време. Президентът Първанов акцентира и на отношението между държавата и бизнеса. Той заяви, че те са "партньори за постигане на висок икономически ръст".

Първанов добави обаче, че не трябва да се изземват функции, а именно държавата да дава възможност на бизнеса да печели, а бизнесът да създава нови работни места, нови технологии и възможности. В заключение президентът призова за повече, но по-качествени инвестиции в страната.

Това съобщиха от БГНЕС за ECON.BG.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.09   335 г. – Далмаций е повишен в цезар и става управител на провинциите Тракия и Македония на Римската империя. 1356 г. – Стогодишната война: В Битката при Поатие...