Министерството на финансите (МФ) изготвя пакет от законови предложения, свързани с намаляване на лихвите по банковите кредити у нас. Това стана ясно от тазсутрешното участие на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков в сутрешния блок на БНТ. Очаква се те да бъдат представени пред Асоциацията на банките до края на седмицата.
Предвиждат се промени в три насоки. Първата е въвеждането на базисен лихвен процент, чрез което потребители по-лесно ще могат да съпоставят различните предложения и лихви на банките. Втората идея е банковите такси за различни услуги при даване на кредит да се премахнат или да се рапределят между банката и получателя на кредит. Третата промяна се отнася за кредитополучателите до 400 лева, при които в момента липсват правила.
Няма опасност от газова криза у нас, каза още министърът, който току-що се завърна от тридневна визита в Москва. От руската страна са гарантирали, че са активирали допълнителни мощности за по-големи доставки, предвид по-голямото потребление по тръбите.
Основната тема на разговорите е била облекчаването на визовия режим за руските граждани към България. От тази година ще се удвоят пунковете, в които руските граждание ще могат да взимат визи за България, заяви Симеон Дянков. Това ще облекчи режима не само за руските туристи, но и за бизнеса. Руснаците, които имат шенгенски визи, не се нуждаят от български визи. Това по думите на министъра са около 1.3 от руските граждани, които са посетили България миналата година.
Строителството на АЕЦ "Белене" също е обсъждано. В следващите месеци съвместна работна група ще изготви и анализ за финансовата страна и евентуалните лихви, които страната ни ще трябва да плаща за централата. "За първи път има анализ, който се готви заедно от двете страни - досега едната страна е твърдяла едно, другата друго и аз съм много доволен, че за първи път се случва това", коментира Дянков. Той коментира, че е рано да се потърди сериозен инвеститорски интерес от страна на американска компания за 25%-но участиев проекта. Тази информация с известни модификации се появи още в началото на седмицата и вчера беше потвърдена от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Беше лансирана информацията, че американската компания е готова да плати 7 млрд. долара за част от централата. "В годините е имало много такива слухове или идеи, които по една или друга причина не са ставали и от тази гледна точка аз съм много внимателен, трябва да има много щателна проверка не само дали съществуват тези пари, но и откъде идват", заяви министър Дянков.
Дянков коментира и предложението на СДС да се разсекретят стенограмите по договарянето на т. нар. "голям шлем" в енергийните проекти: "В крайна сметка това са големи енергийни
проекти, има интерес Русия, има интерес САЩ, Франция, но ние трябва да зашитаваме бълграския интерес и ще бъде много интересно да се види стенограми, ако излязат, кой всъщност е защитавал
българския интерес".
Финансовият министър допълни, че "Бургас - Александуполис" е затворена страница за държавата ни, уточнявайки, че България не само остава в "Южен поток", но вече е осигурено и финансирането за проекта,
веднага, когато той тръгне.
"Темата дали България ще получи помощ от Европейския съюз заради бедствията у нас не е първостепенна за правителството", каза още вицепремиерът. Той изтъкна, че страната ни е готова да посрещне проблемите, възникнали от тежката зима и преливането на язовирите, благодарение на по-добрите финансови резултати от миналата година. Финансовият министър изрази надежда, че щетите от тежката зима няма да надхвърлят 0,6% от БВП, което е необходимо условие за получаване на помощ от ЕС.