Губим 40 млн. лева, ако не пуснем бърз интернет в селата

16.09.2013 | 12:50
по статията работи: Ралица Стоянова
Проектът се бави заради одобрение от ЕК на документацията
Губим 40 млн. лева, ако не пуснем бърз интернет в селата

България може да загуби 40 млн. лв. европейско финансиране, ако не успее да реализира проекта за широколентов интернет в 29 общини и 24 села.

Подобно на ситуацията със забавянето на доставката на декодери за цифрова телевизия и този проект се натъкна на бюрократични спънки, пише в. "Сега". Държавата, в лицето на изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ЕСМИС), от февруари чака официална нотификация от Европейската комисия за допустимост на държавна помощ и одобрение на тръжната документация от управляващия орган на ОП "Регионално развитие", откъдето идват парите.

Проблемът идва от намерението да се използват вече изградени мрежи. "Предоставянето на изградената комуникационна инфраструктура за ползване от местни интернет оператори се счита за намеса на пазара на телекомуникационни услуги със средства на държавата, включително и европейски средства, поради което подлежи на санкция от ЕК за съвместимост с правилата за прилагането й", обясни изпълнителният директор на ЕСМИС Красимир Симонски.

Становището на ЕК се очаква в най-скоро време. Едва след това агенцията ще може да обяви обществена поръчка за избор на изпълнител, който да изгради мрежата. Подготовката на процедурата се извършва паралелно с преговорите с ЕК за държавната помощ. Проектът трябва да бъде изпълнен до 24 октомври 2014 г. Според Симонски има малка възможност за удължаване на срока, но до тази дата мрежата задължително трябва да е изградена и работеща.

Вече изградени инфраструктури, които агенцията иска да използва, имат "Булгартел", Национална компания "Железопътна инфраструктура", НЕК, Министерството на отбраната и други. Те разполагат с над 4000 км оптични мрежи, докато за целите на проекта са нужни около 860 км. По принцип използването на друга инфраструктура - не само комуникационна, а и електропреносна, ВиК, газопреносна, железопътна и др. - се насърчава от ЕК. От агенцията обясниха, че са декларирали тази идея в уведомлението за държавна помощ.

Един от съществените проблеми след завършването на проекта ще бъде как да се убеди населението в малките градове и села да се възползва от бързия интернет. Затова ЕСМИС планира серия от демонстрации. "След като свържем всички държавни и обществени институции към мрежата на електронното управление с високи скорости, ще стимулираме търсенето на подобни услуги. Освен това ще демонстрираме потенциала и предимствата на високоскоростната свързаност за гражданите и бизнеса", обясниха още от ведомството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...