Гърция, Израел и Кипър ускоряват плановете за развитие средиземноморски газопровод

02.09.2017 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Европа се стреми да диверсифицира енергийните си доставки и Гърция иска да се превърне в хъб за газовия транзит от Източното Средиземноморие до континента
Гърция, Израел и Кипър ускоряват плановете за развитие средиземноморски газопровод
Снимка: БГНЕС

Гърция, Израел и Кипър заявиха наскоро, че ще ускорят плановете за разработването на газопровод, насочващ газ към Европа от новооткритите източно-средиземноморски запаси.

Европейските правителства и Израел се договориха през април да продължат напред със средиземноморския тръбопровод за пренос на природен газ от Израел в Европа, като определиха целевата дата за завършване през 2025 г.

Европа се стреми да диверсифицира енергийните си доставки и Гърция иска да се превърне в хъб за газовия транзит от Източното Средиземноморие до континента. 

"Ние се съгласихме да ускорим съвместните ни действия по отношение на нашето споразумение за реализирането на голям проект, който ще предложи нови перспективи за икономическо сътрудничество в източното Средиземноморие", каза гръцкият премиер Алексис Ципрас на пресконференция в Солун. На нея присъстваха израелският премиер Бенджамин Нетаняху и президентът на Кипър Никос Анастасиадес.

Планираният 2000-километров газопровод цели да свърже газовите находища край бреговете на Израел и Кипър с Гърция и вероятно с Италия, е на стойност до 6 милиарда евро ($6,7 милиарда).

Нетаняху каза, че така нареченият Източно- средиземноморски газопровод „ще бъде революция". "Имаме предварителни проучвания, изглеждат обещаващи и ще продължим по- нататък . Това е нещо, за което много сме ентусиазирани", каза той.

Смята се, че Израел и в по-малка степен Кипър, седи на огромно, богато количество природен газ, като се имат предвид значителните находки, отчетени през последното десетилетие. Израел е открил в офшора си повече от 900 милиарда кубически метра газ (bcm), като някои проучвания сочат към още 2 200 bcm, които чакат да бъдат достигнати и добити.

Наред с европейския пазар, Израел проучва възможностите за износ в Турция, Египет и Йордания.

Кипърското газово поле Aphrodite държи още 128 млрд. куб. м, а се очаква и кипърските води да съдържат повече запаси. Опциите за доставка включват тръбопровод, свързващ трите държави, тръбопровод за Турция и използване на складовете за втечнен природен газ в Египет за изпращане до Европа.

Интерконекторът EuroAsia ще пренася електроенергията, генерирана в Израел и изпратена през Кипър, гръцкия остров Крит и през континенталната част на Гърция да достига до европейските мрежи.

Висш чиновник от гръцкото правителство заяви, че Гърция е предложила да се добавят оптични кабели, за да се намалят разходите с 10%. Тя е осигурила финансиране от 1,5 милиарда евро от Европейския съюз и са завършени проучванията за приложимост.

"Проектът е в зряла фаза и сега трябва да преминем към създаването на консорциум от инвеститори и към неговото изпълнение", каза официалният представител.

 

Автор: Karolina Tagaris, reuters.com, преводът е на деловото издание 3e-news.net.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...