ДАНС да провери паричните потоци на "Лукойл". От агенцията да обявят имат ли основание съмненията за пране на пари. За това настояха днес от ДСБ.
Министерствата на енергетиката и на транспорта да направят анализ на високите цени на горивата, продавани у нас от рафинерията. Това поиска на пресконференция днес заместник-председателят на "тъмносинята" партията Светослав Малинов, информира БТА. Той също така пожела да бъдат проверени МФ да направи данъчна ревизия на компанията за евентуално укриване на данъци, фиктивен износ и продажба на занижени експортни цени.
"Дълг на държавните институции е да изяснят тези аномалии", категоричен беше Димитър Бъчваров, член на националното ръководство на ДСБ. Той цитира данни към 5 март, публикувани на сайта Energy EU. От тях ставало видно че от всички 27 страни от ЕС крайната цена на бензиностанцията, от която се вади ДДС, акциз и цената на суровия петрол, е най-висока в България. "На фона на тази най-висока вътрешна индустриална цена "Лукойл" вече четвърта година отчита загуби", отбеляза депутатът.
Впоследствие от комбината изпратиха информация за цените на горивата в ЕС. От нея става видно, че цената на безоловния бензин е сред ниските в Общността - и преди облагане с ДДС и преди. Двете стойности са както следва: 1.311 евро (2.57 лв.) и 1.093 евро (2.14 лв.) за литър. Този вид гориво е по-скъп в доста страни, сред които Белгия, Франция, Латвия и други. Подобно е и положението при цената на дизела. Преди облагане тя е 2.18 лв. за литър (1.11 евро), а след - 2.62 лв. (1.34 евро). Това показват данни от сайта Energy EU.
Припомняме ви, че споровете между ДСБ и рафинерията продължават вече няколко месеца. В началото на годината двете страни си размениха обвинения, свързани с доставянето на горива за Столичната община, печалбата на комбината и твърденията на бившия премиер Иван Костов.
Лидерът на ДСБ отново се заяде с "Лукойл" през изминалата седмица. Тогава от "Синята коалиция" настояха за оставката на ръководството на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), защото тя всъщност не защитавала българските потребители. По този повод Костов допълни, че причината за искането е, че 11 месеца, след като беше наложен мораториум върху цените на горивата, "Лукойл" е монополизирал цялата база за съхранение на течни горива и все още отказва да монтира измервателна апаратура, с която да бъде наблюдавано движението на горивата.
На тези нападки от комбината отговориха, че „Лидерът на ДСБ използва всеки момент на дестабилизация на петролните пазари и поскъпване на горивата в цял свят, за да издигне популистки “антимонополни” лозунги и да посочи на и без това измъченото от ниските си доходи общество удобен враг в лицето на Лукойл“.
*Информацията е актуализирана към 16.45 ч.