Делян Пеевски няма да е шеф на ДАНС

19.06.2013 | 10:43
по статията работи: Ивелина Георгиева
Парламентът отмени избора за назначаването му с 128 депутати, гласували "за". КС ще решава статуса на Пеевски
Делян Пеевски няма да е шеф на ДАНС

Със 128 гласа "за" депутатите решиха да отменят избора на председател на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Делян Пеевски. В залата гласуваха 128 народни представители, предаде iNews.bg. Депутатите от ГЕРБ не присъства в пленарната зала.

Това бе първа точка от дневния ред, на която се обсъди Проект за решение за отмяна на решението за избиране на председател на Държавна агенция "Национална сигурност", прието от Народното събрание на 14 юни 2013 г.

Вносители на предложението са лидерите на Коалиция за България и ДПС – Сергей Станишев и Лютви Местан.

Делян Пеевски бе избран за шеф на ДАНС на 14 юни със 116 гласа "за" от 204 гласували народни депутати и 87 "против".

Предложението му за шеф на ДАНС дойде от министър-председателя Пламен Орешарски.

Изборът на Пеевски доведе до противоречиви реакции, като в страната бяха организирани протести срещу новия шеф на ДАНС.

От своя страна Делян Пеевски излезе с писмо до медиите, в което заяви: "Приех да изпълнявам отговорностите на председател на ДАНС в името на гражданите, обществото, държавата. Пак в тяхно име съм готов да приема Решение на 42-рото народно събрание, с което да се отмени Решението за избирането ми."

От думите на лидера на ДПС Лютви Места стана ясно, че ДПС ще отправи допитване до Конституционния съд (КС) какъв е статутът на Делян Пеевски.

"Докато не се произнесе КС, Делян Пеевски няма да се възползва от правомощията си на народен представител, няма да стъпи в парламента и няма да взема възнаграждението си на депутат", обеща той. Запитването ще бъде отправено веднага.

Местан посочи, че отмяната на решението Пеевски да поеме поста в агенцията се дължи на острата обществена реакция.

"Ние заявяваме отговорно, че прочетохме всички поуки, които налага казусът Пеевски. На първо място имаме доблестта да заявим, че този казус изправя не само двете партии, които стоят зад кабинета Орешарски, но изправя всички партии и всеки политик пред необходимостта да съобразява своите решения с публичните настроения", заяви Местан. По думите му случилото се е наложило нови стандарти пред политическите партии и е извело нови критерии, които не могат да се прилагат избирателно.

"Ако съпругата ми работи в търговско дружество с държавно участие, ще трябва да бъдем доблестни и да излезем тук, за да обявим конфликт на интереси", призова Местан. По думите му българските граждани са прави да наложат нови стандарти на хигиена в процеса на избиране на нови политици и длъжности.

"Всяко решение за избиране, което ще вземе оттук нататък законодателният орган, ще трябва да се случват по достатъчно ясна процедура и диалог с гражданското общество", смята лидерът на ДПС.

От трибуната Местан попита президента Росен Плевнелиев дали е изпълнил препоръката, която отправя към парламентарните групи в парламента. "С някой съгласували ли сте кандидатурата на Драгомир Димитров за началник на НРС и на генерал Тодор Коджейков за шеф на НСО", попита партийният лидер. "Когато издаваме морални присъди, първо трябва да видим дали ние отговаряме на тези стандарти", каза той.

Местан настоя следващата кандидатура за шеф на ДАНС да се избере след достатъчни консултации и правилна преценка.

Според него промените в Закона за ДАНС, според които изборът на председател на агенцията се осъществява от парламента, не са грешка, тъй като нямало по-прозрачна и публична процедура от това.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...