Правителството одобри проекта на Меморандум за разбирателство между България и Гърция относно изпълнението на Оперативната програма за европейско териториално сътрудничество България-Гърция 2007-2013 г. Документът определя правомощията на органите, отговорни за ефективното управление и изпълнение на програмата.
Управляващ орган по Програмата е Министерството на регионалното развитие и конкурентоспособността на Гърция. Ролята на Сертифициращ орган изпълнява Специалната служба на Единния разплащателен орган към същото ведомство, а Комитетът за финансов контрол - Генерален секретариат по фискалната политика, към гръцкото Министерство на финансите, е одобрен като Одитен орган.
Национален партниращ орган по Програмата ще бъде Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество" при Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Програмата за европейско териториално сътрудничество България - Гърция 2007-2013 г. е одобрена от Европейската комисия през 2008 г. и е на стойност 132 318 963 евро. От тях 112 471 118 евро са от Европейския фонд за регионално развитие, а 15% (19 847 845 евро) са национално публично съфинансиране от двете държави. Размерът на средствата, които България може да усвои, зависи от активността и успешното участие на българските бенефициенти.
Целта на Програмата е да се насърчи развитието на трансграничния регион като се осигури регионално сближаване и се повиши конкурентоспособността му. Стратегическите цели на Програмата са засилване на привлекателността на региона чрез повишаване на качеството на живот и подобряване на структурите на достъпност, увеличаване на конкурентоспособността чрез насърчаване на предприемачество, създаване на мрежа за сътрудничество и инвестиране в човешки ресурси.
Допустимите бенефициенти на безвъзмездната помощ от Програмата от България трябва да са регистрирани/учредени съгласно българското законодателство в областите Благоевград, Смолян, Кърджали и Хасково или да имат регистриран клон в тези области, или да са публични институции или публичноправни организации, в чиито териториален обхват на компетентност попада избираемата за финансиране област. Бенефициенти могат да бъдат също министерства, регионални и местни власти, организации и агенции за развитие към местните власти, местни/регионални НПО и организации с идеална цел, бизнессъюзи, академични и научноизследователски институти и др.